Ішемічна хвороба серця: причини

Ішемічна хвороба серця: причини

Ішемічна хвороба серця — дуже поширене захворювання в Україні та світі, особливо серед осіб старшого та середнього віку. В основі патогенезу ішемічної хвороби серця лежить погіршення коронарного кровотоку в міокарді. У переважній більшості випадків порушення кровопостачання міокарда погіршується внаслідок атеросклеротичного ураження судин. Атеросклероз зумовлює звуження просвіту кровоносної судини, розвивається дисбаланс між потребою міокарда в кровопостачанні та реальним об’ємом крові, що надходить в міокард, розвивається ішемія і в подальшому це може призводити до некрозу серцевого м’язу.

Фактори ризику та причини розвитку ішемічної хвороби серця:

 • • Підвищений рівень холестерину в крові;
 • • Надмірна вага та ожиріння;
 • • Куріння та алкоголізм;
 • • Часті стресові ситуації, що зумовлюють постійну напругу та виснаження нервової системи;
 • • Неконтрольовані рівні артеріального тиску крові;
 • • Детренованість та молорухомий спосіб життя;
 • • Цукровий діабет. Гіперглікемія. Порушення толерантності до глюкози.

Заходи профілактики щодо виникнення та прогресування ішемічної хвороби серця:

 1. Важливо підтримувати оптимальні показники маси тіла. Що означає оптимальні? В практичній медицині застосовується термін ІМТ (індекс маси тіла) що дорівнює масі тіла в кілограмах поділеній на зріст в метрах піднесений до квадрату. До прикладу якщо маса тіла людини 69 кг, а зріст 1.75 м, то ІМТ = 69/3.06 (1.75*1.75) = 22.5 , в даному випадку показники є в межах норми. Нормальними вважаються показники від 18,5-25,0. Все що нижче 18,5 відноситься до зниженої маси тіла та гіпотрофії, все що вище класифікується як надлишкова вага та ожиріння. Надлишкова вага часто іде в парі з підвищеним рівнем артеріального тиску крові, що збільшує ризики пацієнта до розвитку ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда.
 2. Слід періодично контролювати показники ліпідограми, особливо це стосується пацієнтів, що відносяться до групи ризику, тобто ті особи, близькі родичі яких мали проблеми з серцем та судинами, такими як: артеріальна гіпертензія, інфаркт міокарда, стенокардія. Для того аби показники «поганого холестерину» тобто ЛПНЩ та тригліцериди не були надто підвищеними слід дотримуватися спеціального способу харчування. А саме: 50% раціону повинні становити свіжі овочі та фрукти, не жирні сорти м’яса, морська риба, авокадо, салати заправлені оливковою олією, але не майонезами та соусами. Детальні рекомендації щодо дієтичного харчування для нормалізації показників ліпідограми, Вам зможе надати лікар кардіолог, лікар дієтолог, або лікар ендокринолог.
 3. Пацієнти, котрі страждають гіпертонічною хворобою, повинні регулярно відвідувати кардіолога з метою профілактичних оглядів. Необхідним є щоденний прийом антигіпертензивних препаратів, для утримання артеріального тиску крові в межах оптимальних цифр 140-130/90-80 мм рт ст. Значне підвищення артеріального тиску крові може призводити до розвитку таких небезпечних ускладнень як інфаркт міокарду та інсульт.
 4. Беззаперечним є факт про шкідливість куріння, не лише на роботу дихальної системи, але особливо на судинну стінку. Куріння значно збільшує шанси захворіти ішемічною хворобою серця. Справа в тому, що нікотин призводить до спазмування судин, тобто їх звуження, наслідком звуження є погіршення кровопостачання ділянки, яку живить ця судина. Лікарі кардіологи наполегливо рекомендують боротися із цією шкідливою звичкою, адже якщо продовжувати палити, лікування лікарськими препаратами стає значно менш ефективним.
 5. Цукровий діабет та гіперглікемія. Підвищення рівню цукру в крові сприяє прогресуванню ішемічної хвороби серця, оскільки трофіка тканин є порушеною. Важливо регулярно консультуватися у лікаря ендокринолога, для нормалізації рівня глікемії.
 6. Стрес та емоційне перенапруження. Відсутність повноцінного відпочинку протягом тривалого часу має ряд негативних наслідків не дише на нервову систему але і на серцево-судинну також. Намагайтеся раціоналізувати час праці та відпочинку, не перевтомлюйтеся, рід час роботи робіть перерви, якщо відчуваєте симптоми емоційного вигорання, змінюйте рід діяльності, адже ментальне та фізичне здоров’я є важливішим за будь-яку роботу.
 7. Вчасно звертайтеся за медичною допомогою, це рятує життя.

Якщо у Вас виникають епізоди підвищеного артеріального тиску крові, якщо Ви відчуваєте перебої у роботі серця, маєте задишку при фізичному навантаженні, відчуваєте болі та дискомфорт в ділянці серця, не варто зволікати, записуйтеся на консультацію до лікаря кардіолога і будьте здоровими.