Посилена дезінфекція рук: наслідки та відновлення шкіри

Наслідки дезінфекції рук

Гігієна рук — надзвичайно важлива для профілактики інфекційних захворювань, які мають контактно-побутовий механізм передачі. В часи, коли ще не було відомим поняття асептики та антисептики, значний відсоток госпіталізованих осіб помирали внаслідок внутрішньолікарняної інфекції, а швидкість поширеності інфекційних захворювань була блискавичною. Вищими також були показники захворюваності серед медичного персоналу, який доглядав за пацієнтами, котрі страждали інфекційною патологією.

Питання дезінфекції рук — особливо актуальне сьогодні, оскільки ми живемо в час пандемії Covid-19.

Часте миття рук з милом та застосування дезінфікуючих засобів, знижує ризик зараження коронавірусною інфекцією. Але, поряд з цим виникає інша проблема, а саме: дерматити, екземи, надмірно чутлива шкіра рук, схильність до подразнення та порушення цілісності шкіри при мінімальному подразненні. Найчастіше перелічені стани виникають насамперед у медичних працівників, які кожного дня застосовують дезінфікуючі засоби у своїй повсякденні практиці.

Чому виникає подразнення шкіри?

  1. Надто часте миття рук, без потреби. Якщо ретельна гігієна рук, а особливо із застосуванням гарячої води та мила, є звичкою, навіть коли Ви вдома і попередньо не забруднили руки, але все одно вирішили їх помити. Така поведінка, часто є характерна для осіб, які мають патологічний страх захворіти.
  2. Застосування агресивних засобів дезінфекції із високим вмістом спирту. Ці засоби мають здатність порушувати гідроліпідний бар’єр шкіри із виникненням вираженого подразнення на шкірі рук.
  3. Чим гарячіша вода тим краще? Ні, дуже гаряча вода, має подразнювальну дію на шкіру, після миття викає відчуття сухості, дискомфорт, мікротріщини із зростанням ризику інфікування пошкодженої шкіри.

Як правильно мити руки та відновити вже подразнену шкіру рук і при тому не нехтувати правилами гігієни рук?

  • • Мийте руки після контакту з потенційним джерелом інфікування та при явному забрудненні шкіри рук.
  • • Використовуйте воду комфортної температури, не надто гарячу та не надто холодну, оскільки вона чинить негативний вплив на гідроліпідний бар’єр шкіри;
  • • при виборі мила для очищення шкіри рук, надавайте перевагу звичайному милу без антибактеріальних властивостей, оскільки додаткова речовина триклозан, яка міститься в антибактеріальному милі, не має до кінця вивчених властивостей, а з мікробами однаково справляється як антибактеріальне мило так і звичайне туалетне мило.
  • • Який антисептик краще застосовувати? Антисептики загалом поділяються на безспиртові та спиртовмісні, перші є менш ефективні за спиртовмісні, але і дія їх більш агресивною на шкіру рук.
    Якщо розглянути питання патогенетично, то спиртовмісні дезінфікуючі засоби мають вплив на переважну більшість мікроорганізмів в тому числі на віруси, безспиртові засоби не діють на віруси, мають менші бактерицидні властивості, але їх можна застосовувати на слизових оболонках, оскільки дія є менш подразливою. Антисептики варто застосовувати тоді, коли немає доступу до води та відсутня можливість помити руки, якщо Ви бачите що шкіра рук є подразненою, тоді слід надати перевагу безспиртовим засобам дезінфекції.
  • • Пам’ятайте про зволоження рук! Слід застосовувати жирні креми, які будуть відновлювати пошкоджений гідроліпідний бар’єр шкіри, основними компонентами таких кремів є ланолін, вітаміни групи А, Е, дексапантенол, алантоїн, гліцерин, масло Ши. Крем слід наносити після миття рук, а також ввечері, для того щоб активні компоненти крему змогли подіяти на подразнену шкіру.

Якщо все ж таки попри всі рекомендації, Вас турбує надмірна сухість шкіри, подразнення, почервоніння та свербіж, є видимі ознаки контактного дерматиту і креми не допомагають, необхідно звернутися за консультацією до лікаря-дерматолога. Лікар уважно вислухає та огляне Вас, надасть необхідні рекомендації щодо лікування та догляду.

Отримати консультацію лікаря дерматолога Ви можете у медичному центрі “Салютас” попередньо зателефонувавши в клініку.