Харчова алергія: Як правильно харчуватися

Причини харчової алергії

Харчова алергія – це специфічна реакція організму на вживання певних продуктів. До найчастіших харчових алергенів відносять рибу, мед, горіхи, арахіс, солодощі, екзотичні фрукти та овочі, які вирощуються не в наших широтах, глютенвмісні продукти, яйця, молочні продукти, цитрусові тощо. Прояви харчової алергії можуть бути різноманітними, але найтиповішою симптоматикою буде висипка на шкірі, слизисті виділення з носа, розлади роботи кишківника у вигляді діареї, блювання, набряки обличчя, язика, губ.

До більш небезпечних симптомів відносять набряк гортані, голосових зв’язок, порушення свідомості. Такі симптоми можуть свідчити про можливий розвиток анафілактичного шоку і потребують негайного медикаментозного лікування, оскільки при невчасному наданні медичної допомоги, наслідки можуть бути летальними.

Діагноз харчової алергії досить легко верифікувати, оскільки симптоматика захворювання, зазвичай, є чітко пов’язаною із споживанням їжі, час появи симптомів приблизно через 15 хв-2 години після споживання. Харчову алергію часто плутають із харчовою непереносимістю, але патофізіологічно – це різні стани. Харчова непереносимість – це не здатність організму перетравлювати та засвоїти певний продукт, тоді як харчова алергія це специфічна реакція організму на окремі компоненти продукту із формуванням до нього антитіл. Лабораторні дослідження при харчовій непереносимості не виявляють IgE опосередкованої реакції на відміну від харчової алергії.

Головною рекомендацією з метою профілактики та лікування алергічних станів є попередження потрапляння алергену в організм.

Особа, яка схильна до гіперергічної реакції у відповідь на споживання певного продукту, повинна уважно стежити за своїм раціоном, а також завжди мати при собі антигістамінні препарати про всяк випадок. Обираючи продукти, потрібно уважно читати етикетки, де зазначено склад продукту. Але всі ці рекомендації є актуальними для осіб, які знають який саме продукт може спричинити алергічну реакцію. У випадку, коли продукти є невідомим, лікарем-алергологом призначаються алерготести із застосуванням специфічних найбільш поширених алергенів та оцінюють реакцію на них. Наступним етапом буде лікування алергеном з метою тренування імунної системи та вироблення специфічного імунітету.

Особам, котрі страждають підвищеною чутливістю до більшості алергенних продуктів, слід не лише уникати конкретних продуктів, але і дотримуватися гіпоалергенної дієти.

Що таке гіпоалергенна дієта?

В основі гіпоалергенної дієти лежать продукти, що не мають подразнюючого впливу на організм, зокрема, кишківник, переважно це натуральні продукти без барвників, консервантів, підсилювачів смаку, емульгаторів тощо. Сюди відносять каші, молочні продукти середньої жирності без наповнювачів та цукру, супи-пюре, але не на м’ясному бульйоні, можна окремо зварити м’ясо птиці на пару і додати до супу після його приготування.

Слід дотримуватися загальноприйнятої рекомендації із триразовим харчуванням та двома перекусами.

З овочів можна їсти зелені яблука, якщо є негативні відчуття з боку шлунково-кишкового тракту, то можна приготувати яблука на пару чи запечені в духовці. Салати слід заправляти сметаною, домашнім йогуртом або незначною кількістю оливкової олії, але не майонезом чи іншими соусами. Якщо наповнити свій раціон великою кількістю клітковини, то ми отримаємо ефект по типу активованого вугілля, яке абсорбує на себе токсини та сприяє їх виведенню з організму. Також не слід забувати про достатнє споживання чистої, природньої негазованої води, оскільки це сприяє додатковій детоксикації організму. Гіпоалергенна дієта призначається приблизно на два тижні після виникнення епізоду харчової алергії, у важких випадках тривалість гіпоалергенного способу харчування може тривати до 6-ти місяців. Якщо спостерігається позитивна симптоматика та відновлення організму, через два тижні можна пробувати вводити нові продукти, які відносять до списку середньо алергенних продуктів, але по одному продукту в 1-3 дні, для того, щоб чітко відстежити реакцію організму на новий продукт. До цієї групи продуктів відносять жирні сорти м’яса та риби, фрукти та овочі червоного забарвлення, настої трав та інші.

Людям, які мають схильність до алергічних реакцій, слід особливо стежити за своїм раціоном, оскільки вони є в групі ризику, щодо виникнення анафілаксії.

У випадку відсутності ефекту від звичних антигістамінних препаратів, необхідно звернутися до лікаря-алерголога за медичною допомогою
У медичному центрі «Салютас» працюють досвідчені лікарі-алергологи, які знають як лікувати різноманітні алергічні захворювання, записуйтеся на консультацію та живіть яскравим життям без обмежень.