Думка лікаря-гастроентеролога про користь і шкоду дієти

Гастроентеролог про дієти

Дієта, як часто чуємо ми це слово, та чи розуміємо? Давайте розглянемо цей термін детальніше!

Дієта з грецької перекладається як спосіб життя, режим харчування, замітьте не вказано, що дієта це тимчасова зміна харчування, як часто думають люди. Якщо розглядати дієту в контексті рекомендації лікаря, то тут дієтою вважається спеціально розроблений, збалансований режим харчування, що може допомогти у лікуванні та профілактиці певного захворювання. Для тих осіб, які бажають схуднути та покращити стан свого здоров’я, дієта повинна стати способом життя, лише так можна втримати оптимальну вагу.

Найперша функція дієти — не завдати шкоди здоров’ю, а навпаки зміцнити його.

Які дієти є шкідливими?

Оскільки ми живемо в час швидкого задоволення, люди часто хочуть майже миттєвих результатів із мінімальними витратами часу і зусиль на це. Тому, люди, а особливо жінки вдаються до екстремальних методів схуднення, що звичайно відображаються мінусами на вагах, але одночасно мають дуже негативний вплив на стан здоров’я організму. До таких екстремальних дієт відносять монодієти та голодування. Монодієта передбачає вживання одного продукту, наприклад один із видів круп, або один із молочних продуктів, або один вид фруктів/овочів тощо. Ця дієта є ефективною в плані схуднення, але як відомо вживання одноманітної їжі призводить до виникнення авітамінозу та відповідних розладів стану здоров’я. Часто, внаслідок вживання одноманітної їжі, посилюється відчуття голоду, людина починає вживати надмірну кількість обраного продукту, а це знову ж таки є шкідливим для здоров’я. Щоб мати чітке розуміння шкідливості монодієти, необхідно знати – щоденний раціон людини повинен складатися з білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мінералів, якщо чогось не вистачає, відбувається порушення обміну речовин, що в подальшому може призвести до розвитку певного захворювання. І навпаки, якщо чогось є надміру, це також є негативним впливом на організм.

Будь-яка дієта, а особливо призначена не лікарем, а самостійно, є в певній мірі стресом для організму і насамперед страждає нервова система. Різке обмеження надходження поживних речовин в організм, але протягом нетривалого періоду, може спричинити виникнення ефекту «бумерангу». Що це означає? Коли відбувається раптове припинення споживання продуктів, або вживання лише якогось одного продукту і такі ситуації є неодноразовими, організм розуміє, що в майбутньому, ситуація може повторитися і починає надміру відкладати «про запас». Особи, які були на дієті, а потім повернулися до звичного способу життя, часто можуть скаржитися на дуже швидкий набір зайвої ваги, часто вага може перевищувати стартову масу до дієти. Тому, лікарі-гастроентерологи та лікарі-дієтологи рекомендують сприймати дієту не як одноразову акцію, а як спосіб життя. Звичайно дозволивши собі шматочок торта на вихідних чи в гостях, або раз в місяць сходити в Макдоналдс не нанесе непоправної шкоди здоров’ю, але завжди слід пам’ятати, що здоров’я люди в її власних руках.

Чи може бути дієта без шкоди для здоров’я? Звичайно, що так!

Здоровою вважається дієта, при якій зайві кілограми зникають повільно і немає шкідливо впливу на стан здоров’я. Здорова дієта це виключення з раціону солодощів, копченостей, консервації, надміру соленої їжі, енергетиків, газованих напоїв, припинення паління цигарок та вживання алкоголю. В раціоні людини, яка хоче схуднути і при тому залишатися здоровою, повинні бути:

  • • крупи;
  • • риба;
  • • м’ясо птиці;
  • • свіжі овочі та фрукти;
  • • кисломолочні продукти;
  • • природня негазована вода – 1,5-2 літри на день.

Харчування повинно бути частим і малими порціями, стільки скільки вміститься у власні долоні.
Чудовим доповненням до дієти у людей із зайвою вагою, буде поєднання її із фізичними навантаженнями, кілограми зникатимуть набагато швидше.
Якщо Ви хочете змінити свій стиль харчування і готові повністю переглянути свою харчову поведінку, але не знаєте як підраховувати калорії, як правильно обирати продукти, на допомогу прийде лікар-гастроентеролог та лікар-дієтолог, вони нададуть всі необхідні рекомендації і допоможуть досягти бажаного результату.