Чи потрібно пити імуномодулятори

Чи варто пити імуномодулятори

Імуномодулятори — це речовини, що здатні впливати на організм людини, а зокрема, на функціонування імунної системи. Препарати, що стимулюють імунну систему, називають імуностимуляторами, а препарати, що пригнічують роботу імунної системи, називають імунодепресантами, разом вони об’єднані у групі імуномодуляторів.

Одразу слід зазначити, що деякі із цих препаратів чинять серйозний вплив на роботу організму, тому їх призначення обґрунтоване при не менш серйозних патологіях, таких як онкологічні захворювання, СНІД, трансплантація органів тощо.

Немає доказової бази про ефективність застосування імуномодуляторів при застуді, ГРВІ та грипі.

Більше того, неконтрольоване призначення імуномодуляторів, це ніби допомога, там де її не потрібно чи відповідь там, де немає запитання, лише з побічними явищами. Також існує думка, яка має право на існування, що дія імуномодуляторів зумовлена нічим іншим як ефектом плацебо, зважаючи на якість ліків у аптеках країн пострадянського простору.

У медичному товаристві часто можна почути таке твердження, що ліки, які не мають побічних ефектів, не мають ефективності у лікуванні захворювання. Імуномодулятори не є винятками, і часто мають побічні явища. Нерідко у людей, котрі приймають імуномодулятори, можна спостерігати різноманітні алергічні реакції та/або розвиток автоімунних захворювань. Це виникає внаслідок неконтрольованого впливу на імунну систему.

Якщо розглядати патогенез будь-якого захворювання, дуже важливим етапом є діагностика із метою визначення причини виникнення захворювання. Якщо, до прикладу, причиною є бактеріальна інфекція, вірус чи паразитарне ураження, без відповідних препаратів нам просто не обійтися, а імуномодулятори в даному випадку є просто недоцільними.

Застосування імуномодуляторів у дітей та в період вагітності є протипоказаним.

Оскільки у випадку з дітьми, вони чинять непрогнозований вплив на несформовану імунну систему, спричиняючи запуск каскаду алергічних реакцій. У випадку з вагітними імуномодулятори є протипоказаними, як і більшість медичних препаратів, особливо у першому триместрі вагітності.

Нетрадиційна медицина також пропонує ряд засобів, які мали б мати імуномоделюючий вплив, для прикладу – це гомеопатичні препарати. Принцип дії гомеопатичних препаратів полягає у застосуванні мікродоз речовин, які у достатній концентрації спричинили б захворювання, тим самим імунна система мала б знайомитися із патогеном і навчитися боротися із ним. Але, ефективність застосування гомеопатії не доведена і тут скоріше спрацьовує ефект плацебо від вдаваної боротьби із захворюванням.

Існує безліч рекомендацій щодо покращення імунітету, природнім шляхом та без значних матеріальних затрат, але вони вимагають самодисципліни, щоденних зусиль та наполегливості. Тому дуже часто через брак часу, а частіше через лінощі, ми обираємо чудо-ліки, які повинні зробити все за нас. Але таким чином, іноді, на жаль, несвідомо, ми наражаємо себе на небезпеку втратити здоров’я.

Найбільш безпечний та ефективний імуномодулюючий вплив мають природні методи, а саме:

  • • здорове харчування;
  • • повноцінний сон та відпочинок;
  • • регулярні фізичні навантаження;
  • • прогулянки на свіжому повітрі;
  • • загартовування.

У працях відомого кардіохірурга Миколи Амосова можна знайти такі слова: «Медицина допомагає у боротьбі із хворобою, але здобути здоров’я пацієнт повинен самотужки».
Лікарі медичного центру «Салютас» бажають Вам здоров’я та раціональності у всьому. Записуйтеся на консультацію, завжди раді Вам допомогти.