Врослий ніготь – проблема, яка не дає вільно рухатися

Врослий ніготь – проблема, яка не дає вільно рухатися

Врослий ніготь – це окреме неускладнене хірургічне захворювання (оніхокриптоз), яке нерідко поєднане з грибковою флорою і є досить поширеним серед всіх вікових груп. Як відомо, врослий ніготь призводить до деформації нігтьової пластини, обмеження працездатності. Сприятливим фоном для виникнення врослого нігтя є облітеруючі захворювання артерій нижніх кінцівок, цукровий діабет, системні захворювання сполучної тканини.

Врослий ніготь – патологічна хронічна компресія, інкарнація («врізання», «вростання») нігтьової пластини у білянігтьовий (епоніхеальний) валик, що призводить до розвитку в ньому хронічного запалення, нерідко гнійно-некротичного, з формуванням вогнищевих некрозів та гіпергрануляцій. Найбільш часто уражається І палець лівої стопи. Операції з приводу патологічного “вростання” нігтьової пластини у епоніхеаль­ний валик становлять значний відсоток операційних втручань, що викону­ються у хірургічних відділеннях; їх результати, – внаслі­док запізнілої діагностики та нерідко латент­ного перебігу супутніх захво­рювань нігтя, не завжди бувають задовільними. За даними різних клінік, рецидив “вростання” спостерігається у 3-35% випадків. Послідовність розвитку таких інкарнацій є достатньо складною і може представляти собою від 1 до 4 одномоментно існуючих «порочних кіл», що створює певні труднощі для повноцінного комплексного лікування та вимагає індивідуалізованого підходу для хірургічної корекції та ведення післяопераційного періоду.

Найчастішими причинами оніхокриптозу є:

  • • вузьке взуття;
  • • неправильне обрізання нігтів;
  • • вроджені та набуті деформації нігтьової пластини і ложа.

У третини хворих первинно розвивається білянігтьовий, епоніхеальний абсцес, який прориває назовні. Проте патологічна компресія краєм нігтьової пластини залишається, захворювання переходить у хронічну гнійно-некротичну стадію з формуванням вогнищевих епоніхеальних некрозів та гіпергрануляцій.

Ці фази (загострення та ремісії) є взаємоперехідними, за нашими даними біля третини пацієнтів не можуть чітко ідентифікувати та описати початок проявів захворювання. У всіх випадках констатовано наявність патологічного вростання нігтьової пластини, ускладненого хронічним гнійно-некротичним запаленням епоніхеального валика; у 7-16% пацієнтів – з формуванням гіпергрануляційної тканини.

Лікарем хірургом медичного центру Салютас Вергуном А.Р. виділено варіанти клінічного перебігу та стверджено, що у осіб середнього віку хронічний гнійно-некротичний процес, розростання гіпергрануляційної тканини є добрими “вхідними воротами” для проникнення мікотичної інфекції. Вторинне патологічне вростання мікотично зміненої нігтьової пластини характерне для грибкових деформацій у осіб похилого віку.

У осіб похилого віку діагностуємо також запущені випадки грибкових уражень – деструктивний оніхомікоз, що призводить до руйнування нігтя та нігтьового ложа. У таких пацієнтів діагностують патологічне вростання мікотично ураженої нігтьової пластини; з ложа уражених нігтів найбільш часто виділяють грибки Т. rubrum та С. аlbicans, у 2-8% випадків – Т. Mentagrophytes. Нашими попередніми дослідженнями стверджено, що оніхокриптоз з розвитком епоніхеальних гіпергрануляцій нерідко поєднується з мікотичною патологією, існує певний ризик (2,1% спостережень) поширення процесу на кістку, розвитку остеомієліту, особливо при наявності комбінованого або поєднаного ураження. У осіб похилого віку захворювання характеризується тривалим анамнезом, оніхокриптоз виникає на фоні трихофітного піднігтьового гіперкератозу, що супроводжується посиленням болю та нерідко появою гнійних виділень з-під нігтя.

”Механістичний” підхід до хірургічного лікування патології нігтя та навколонігтьових тканин, неадекватне ведення післяопераційного періоду при гнійно-некротичних ураженнях дистальної фаланги пальця сприяє виникненню мікотичної мікст-інфекції, вторинних деформацій нігтя та нігтьового ложа, а також – вростанню нігтьової пластини. Консервативні, в тому числі і ортопедичні, прийоми лікування малоефективні, а операції по Дюпюітрену, Емерту-Шмідену дуже травматичні, спотворюють нігтьову фалангу, порушують анатомо-функціональну цілісність пальця і в 2-20% випадків (в залежності від відсутності чи наявності оніхомікозу та збудників мікотичного ураження – призводять до рецидивів.

У медичному центрі Салютас запроваджено сучасну методику лікування врослого нігтя, що дає можливість індивідуального вибору комплексного лікування, зокрема хірургічного, яке можна провести амбулаторно, з мінімальною травматизацією для пацієнта. Зокрема застосовуємо спосіб доступу до врослого краю нігтьової пластини – блокоподібну епоніхектомію, ефективність якої детермінується тотальною елімінацією зміненого епоніхія зі сторони вростання, створенням можливості для адекватного виконання резекції, чіткою візуалізацією росткової зони та матрикса для виконання крайового видалення зміненого матриксу нігтя, можливістю розширення доступу для ревізії піднігтьових структур, включаючи дистальний кінець нігтьової фаланги. Рекомендуємо засто­совувати найбільш радикальні та ефективні трьохкомпонентні ме­тоди хірургічного лікування інкарнації нігтя: крайову резекцію нігтя або видалення ніг­тьової пластини, доповнені ви­січенням патологічно змінених епоніхеальних тканин та крайовим видаленням зміненого матриксу нігтя в ділянці вростання.

Самолікування або відмова від лікування сприяють хронізації захворювання та зростання частоти ускладнень. Тому своєчасна діагностика і лікування грибкових уражень нігтів є актуальною проблемою амбулаторної хірургії. Бажаємо Вам міцного здоров’я і швидкого успішного вирішення Ваших проблем.