Чи ефективне застосування пробіотиків

Ефективність пробіотиків

Пробіотики це – мікроорганізми, які потрапляючи в кишківник, можуть пригнічувати ріст патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів.
Пробіотики широко застосовують в медицині з метою відновлення нормального функціонування шлунково-кишкового тракту, відновлення мікрофлори (біоценозу) кишківника, а також з метою профілактики кишкових розладів при застосуванні антибіотиків.

Поряд з цим існують дослідження, що доводять негативний вплив пробіотиків на організм. Яким чином? Нова молекула (живий організм), потрапляючи в просвіт кишківника, несе з собою новий генетичний матеріал, який впливає не лише на патогенну флору, але і на нормальну, змінюючи її і не завжди на користь здоров’я.
В той же час, частота кишкових розладів у осіб, що проходили антибактеріальну терапію без паралельного приймання пробіотиків, значно вища, ніж у осіб, яким з антибіотиками було призначено пробіотики.

Механізм дії пробіотичних препаратів: живий мікроорганізм потрапляючи в просвіт кишківника чинить потенційний вплив на співвідношення мікроорганізмів. Колонія пробіотиків стимулює синтез корисних бактерій та пригнічує ріст патогенної флори. Пробіотики також впливають на імунні механізми на слизовій оболонці кишківника, звідси і полягає ідея імуномоделюючого впливу на організм.
Отже, основні покази до призначення пробіотиків:

  • 1. Антибактеріальна терапія, рекомендовано призначати паралельно пробіотики з першого дня лікування протягом 10 -14 днів.
  • 2. Різноманітні розлади травлення, в тому числі спричинені інфекційними агентами, що призвели до порушення нормальної мікрофлори кишківника.
  • 3. Допоміжний засіб у схемах проведення імуномоделюючої терапії, зменшення впливу токсичних речовин, оскільки пробіотичні мікроорганізми виступають антагоністами патогенних мікроорганізмів.

Призначати чи не призначати пробіотики вирішує лікуючий лікар, враховуючи при цьому ризики, вік, наявність супутньої патології, алергічні реакції та інші фактори. Але у випадку прийняття рішення застосування пробіотичних препаратів, необхідно дотримуватися певних особливостей застосування, а саме:

  • • врахування типу, виду, штаму та дози мікроорганізму;
  • • прогнозування очікуваного/прогнозованого ефекту із чітким дотримання правил щодо, дози, кратності та тривалості курсу;
  • • чітке формулювання пацієнту правил та особливостей застосування препарату, контроль терміну придатності препарату;
  • • необхідним доповненням до терапії пробіотиками є рекомендації щодо здорового/доповнюючого харчування (споживання у достатній кількості свіжих овочів та фруктів із мінімальною термічною обробкою, а ще краще у сирому вигляді).

Окрім готових пробіотичних препаратів існують продукти, що містять користі бактерії і чинять позитивний вплив на організм, це – овочі, фрукти, каші, бобові, картопля тощо.
Здорове харчування є незамінною складовою процесу як профілактики захворювання так і його лікування. Фармакологічні препарати без сумніву мають своє місце у терапії внутрішніх захворювання, але вони також несуть додаткове навантаження на організм. Тому, дотримуйтеся лікарських рекомендацій щодо здорового харчування, це є запорукою довгого та щасливого життя без захворювань.