Синдром Марфана: як запідозрити

Причини синдрома Марфана

Проблема діагностики спадкових дисплазій сполучної тканини, зокрема синдрому Марфана (СМ), залишається актуальною. Часто встановити правильний клінічний діагноз є складно, пацієнт вже в дорослому віці взнає про свою проблему, що в кінцевому результаті призводить до важкості корекції соматичних змін. Це з одного боку зумовлене важкістю діагностики, з іншого – неточним або неправильним трактуванням результатів додаткових методів обстеження.

Синдром Марфана – захворювання з аутосомно-домінантним типом успадкування, яке відноситься до групи спадкових фібрилінопатій, спадкової патології сполучної тканини зі змінами скелету, органа зору та серцево-судинної системи.

В основі СМ є дефект гена фібриліну-1 (FBN1), який кодує білок позаклітинного матриксу, що входить до складу еластичних волокон.
Ще у 1896 році французький педіатр Антуан Жан Марфан описав п’ятирічну дівчинку із надзвичайно тонкими і довгими кінцівками, контрактурами суглобів, кіфосколіозом і назвав цей синдром pattes d’araignee (пальці павука).

Основні прояви СМ:

    1. Ураження скелету і лицевого черепа (деформація грудної клітки або асиметрія грудей, довгі пальці, високий зріст, сколіоз або кіфоз, готичне піднебіння, криві зуби).

Симптоми синдрома Марфана

  1. Розтяжки на шкірі (шкірні стрії), особливо на спині.
  2. Зміни серцево-судинної системи – пролапс мітрального клапана, двостулковий аортальний клапан, збільшення розміру аорти на рівні синусів Вальсальви.
  3. Зміни очей – підвивих кришталика, міопія, плоска рогівка, астигматизм.

Дуже важливо при огляді пацієнта з СМ проводити системну оцінку стану хворого на СМ, так звану (Systemic score). Вона є доступна онлайн і кожен лікар може її порахувати.
Важливим методом діагностики є ехокардіографія. Кожен пацієнт з симптомами подібними на СМ має звернутися до кардіолога для оцінки його стану і пройти ехокардіографію на предмет ураження аорти і клапанів серця. Наступною має бути консультація офтальмолога.

Основним методом діагностики СМ є генетичне дослідження. Пацієнтам після проведених раніше кардіохірургічних втручань на аорті, а також пацієнтам з клінічними ознаками СМ або іншими специфічними дисплазіями сполучної тканини для підтвердження діагнозу СМ потрібно провести альтернативне генетичне тестування на визначення 29 генів, що беруть участь у формуванні аневризм грудної аорти.

Така послуга доступна сьогодні в Україні. У МЦ Салютас Ви можете здати аналіз на генетичне тестування для діагностики спадкових дисплазій сполучної тканини. Саме секвенування проводиться у відомій американській лабораторії.

У лікування СМ використовують медикаментозне і хірургічне лікування. Медикаментозна терапія повинна бути продовжена і після операції.

Серед медикаментів застосовують β-блокатори, які знижують швидкість
розширення аорти. Метою лікування має бути суворий контроль за артеріальним тиском (систолічний тиск до 120 мм рт. ст. і 110 мм рт. ст. для пацієнтів з розшаруванням аорти). Більшість центрів світу використовують бісопролол.

Також використовують блокатори рецепторів ангіотензину II, зокрема лозартан, які призводять до TGF-β антагонізму і профілактики аневризми аорти у хворих на СМ.
Для ефективного диспансерного обліку та ведення хворих на СМ у МЦ Салютас впроваджено в клінічну практику покроковий алгоритм, який передбачає стандартизований підхід до ведення хворих на СМ.

  • • 1-й крок – постановка діагнозу СМ;
  • •2-й – оцінка якості життя і необхідність проведення додаткових обстежень;
  • •3-й – зміна способу життя і обмеження різких фізичних навантажень;
  • •4-й – прийом профілактичних медикаментозних засобів (бісопролол 5 мг або лозартан 100 мг на добу) для контролю дилятації аорти;
  • •5-й – планове оперативне втручання на аорті у разі прогресування дилятації або ознак розшарування;
  • •6-й щорічне динамічне спостереження з консультацією кардіолога, кардіохірурга, офтальмолога.

Профілактика ускладнень у хворих на СМ найефективніший спосіб боротьби з хворобою. Не зволікайте, Звертайтеся, завжди раді Вам допомогти.