Правильне харчування для гіпертоніків

Правильне харчування гіпертоніків

Гіпертоніками називають осіб, котрі страждають на гіпертонічну хворобу, тобто підвищення артеріального тиску крові. Гіпертонічну хворобу разом із ожирінням та цукровим діабетом називають хворобами цивілізації. Чому?

Основна причина виникнення цих захворювань — неправильний спосіб життя, часті стреси та нераціональне харчування, в той час як ефект внаслідок модифікації цих чинників не поступається ефекту, в результаті прийому ліків.

Існує прямий взаємозв’язок між зростанням маси тіла та підвищенням рівня артеріального тиску, між зростанням маси тіла та збільшенням інсулінозеристентності і як наслідок розвитком гіперглікемії.

Простежується чітка взаємозалежність між зниженням індексу маси тіла (ІМТ) та зниженням показників артеріального тиску крові, навіть за відсутності прийому медикаментів. Тому лікарі усього світу рекомендують не лише застосування лікарських засобів, але насамперед дотримуватися рекомендацій щодо модифікації способу життя.

У цій статті ми розберемо детальні питання правильного харчування у людей, котрі мають підвищені показники артеріального тиску, а сюди відносять рівень артеріального тиску крові вище 140/90 мм.рт. ст у осіб без факторів ризику та вище 130/80 мм.рт. ст у осіб із присутніми факторами ризику. До факторів ризику, як ми вже знаємо, відносять наявність коморбідних станів, тобто супутньої патології (цукровий діабет, ожиріння, метаболічний синдром тощо), обтяжений сімейний анамнез (наявність кардіологічної патології у близьких родичів), обтяжений анамнез захворювання (перенесені інфаркти, інсульти в минулому) та інші.

Якщо почати перелічувати, чого не можна їсти та які продукти є забороненими, у читача складеться враженням, що заборонено все найсмачніше, і це вже на самому початку відіб’є будь-яке бажання правильно харчуватися, посилаючись на те, що випити таблетку набагато простіше.

Ми наголосимо на переліку продуктів, що є рекомендованими і повірте, вони не лише корисні, але і смачні.

Дотримуючись простих рекомендацій у харчуванні, але протягом тривалого часу, Ви даєте собі шанс не лише знизити показники артеріального тиску, але одночасно Ви позбудетеся ненависних зайвих кілограмів, котрі обмежують Вас.

Отже, що можна їсти, як часто, в якій кількості та о якій порі доби?

  1. Сіль. При надмірному споживанні солі відбувається затримка води в організмі, як наслідок збільшується об’єм циркулюючої крові, зростає рівень артеріального тиску, збільшується навантаження на серцево-судинну систему, з’являються набряки. Нормою є споживання до 4-х грам солі на добу. Не досолюйте за столом, якщо Вам бракує насиченості смаку, можна застосувати натуральні трави, але аж ніяк не приправи, котрі містять не лише додаткову сіль, але і глютамат натрію, що є шкідливим для здоров’я.
  2. Калорії. Найбільша їх кількість міститься у солодощах та жирних стравах. Спробуйте навчитися готувати здорові солодощі із використанням натуральних продуктів, замінюючи цукор на мед, штучні барвники на натуральні. Знайдіть кілька рецептів та періодично готуйте їх, повірте, якби ми насправді знали склад улюблених магазинних тістечок, ми б відмовились від них назавжди. Окрім великої кількості цукру, трансжирів, у кондитерських виробах промислового виробництва містяться консерванти, підсилювачі смаку, емульгатори, барвники, ароматизатори та інші шкідливі речовини. Візьміть за правило пити не солодкий чай/каву, природню негазовану воду, свіжо вичавлені соки без цукру, компоти приготовані вдома без додавання цукру. Нехай у вашому раціоні переважає м’ясо птиці/яловичини, а не свинина, знімайте шкірку перед приготуванням, запікайте, готуйте на пару, тушкуйте з овочами, але не смажте. Споживайте молочні продукти низької жирності, знежирені, але обов’язково перевіреної якості. Так, звичайно це важко, цю якість перевірити, але від цього залежить Ваше здоров’я та добробут вашої сім’ї, тому варто постаратися.
  3. Хліб, овочі та фрукти. Макарони, хлібо-булочні вироби не є табу, але слід пам’ятати про макарони із твердих сортів пшениці, вони, до речі, набагато смачніші, ніж звичайні макарони і хліб слід брати грубого помелу. Також потрібно пам’ятати про добову норму, одна скибка в день дозволяється і не принесе шкоди здоров’ю, навіть, якщо Ви намагаєтеся схуднути. Овочі та фрукти слід їсти сирими, або з мінімальною термічною обробкою, найкраще на пару. В даному випадку обмежень немає, але звичайно не переїдати, Ви маєте самі знати свою норму.
  4. Риба. Дозволяється біла, морська риба, найкраще приготована на пару чи на грилі. Без додавання соусів, жиру, майонезу кетчупу. Найкраще із салатом приправленим лимонним соком чи рослинною олією.
  5. Крупи. Гречана, кукурудзяна, рисова каші, з салатом є чудовим джерелом енергії, вітамінів та мікроелементів.

Як бачимо, асортимент досить великий та багатий, варто лише захотіти зробити корисні зміни у своєму раціоні, але навіть якщо Вам важко підібрати дієту для себе, на допомогу прийде лікар-дієтолог, який детально пояснить, що можна їсти, коли та в якій кількості.

В свою чергу, лікарі медичного центру «Салютас» бажають Вам здоров’я та мотивації, щоб змінити життя на краще у доброму самопочутті і гарному настрої.