Вплив тютюнопаління на кровотік та кровопостачання головного мозку

Вплив тютюнопаління

Для того аби зрозуміти, як тютюнопаління впливає на організм людини, насамперед потрібно розібратися детальніше про склад цигаркового диму. Отже, думаємо не всі курці знають, що цигарковий дим містить до 4-ох тисяч компонентів, найбільш відомими є нікотин, чадний газ, ароматичні вуглеводні, кадмій і ще багато інших сполук та речовин, які мають канцерогенні властивості, тобто можуть спричиняти розвиток раку.

На жаль, відомим є той факт, що ці речовини є шкідливими не лише для особи, яка курить, але і для пасивного курця, тобто особи, що є поряд. Дуже шкідливим є тютюновий дим для дітей, він завдає значної шкоди організму, що розвивається, значно збільшуючи ризик розвитку таких захворювань як бронхіальна астма, хронічний бронхіт тощо.

Чому виникає залежність від тютюнопаління?

Відомо, що в головному мозку є центри задоволення, стимуляція яких спричиняє виникнення приємних відчуттів/емоцій. Під час куріння відбувається виділення серотоніну, який ще по-іншому називають гормоном щастя, це призводить до появи задоволення, а як наслідок, потреби у систематичному повторенні паління цигарки та розвиток залежності. І навпаки, коли потреба є не задоволеною, виникає так званий синдром відміни, що супроводжується негативними емоціями, порушенням самопочуття.

У курців зі стажем може спостерігатися посилення кашлю після відмови від паління, але це не є поганою ознакою, навпаки, посилення роботи мукоциліарного кліренсу є захисною/компенсаторною реакцією організму з метою очищення дихальних шляхів.

Ці всі явища тимчасові і не мають бути причиною повернення до цієї шкідливої звички. Тривала відмова від куріння дуже позитивно впливає на стан органів і систем, спричиняючи значне зменшення ризиків розвитку захворювань.

Якщо розглянути причинно-наслідковий зв’язок «хвороба – причина її виникнення» то куріння в майже 20% випадків є причиною виникнення серцево-судинної патології. За статистикою, чоловіки частіше страждають інсультом та інфарктом, однією з причин є більша поширеність куріння серед чоловіків. Куріння значно підвищує ризик судинних катастроф, зокрема, в серці, спричиняючи інфаркти, за рахунок пошкодження судинної стінки. Під впливом тютюнового диму, відбувається адгезія, тобто налипання формених елементів крові до стінки судини, це зумовлює утворення тромбів. Якщо тромб утворюється в коронарних судинах чи судинах мозку, це в свою чергу, спричиняє розвиток інфаркту/інсульту відповідно.

Одною із причин порушення холестеринового обміну є куріння, а дисліпідемія, як відомо, є причиною розвитку атеросклерозу, головного чинника порушення прохідності судин та як наслідок інфаркту, інсульту.

Головну роль у спричиненні серцево-судинних захворювань відіграє нікотин. Нікотин діє як свого роду стимулятор, спричиняючи збільшення частоти серцевих скорочень, спазм кровоносних судин, тим самим зумовлюючи підвищення артеріального тиску крові, збільшення потреби міокарда в кисні. З цього можна зробити висновок, що серце людини, яка палить, працює із збільшеним навантаженням, така посилена робота звичайно призводить до пришвидшення процесу зношування. Після викуреної сигарети спазм судин зберігається приблизно до пів години, тому у людини, яка випалює пачку сигарет в день, тобто кожних пів години людина випалює сигарету, її судини перебувають у постійному тонусі із зменшеним просвітом судини, що призводить до погіршеної трофіки тканин на периферії.

Оксид вуглецю — ще одна речовина в тютюновому димі, що погіршує транспортування кисню до тканин і зумовлює кисневе голодування, а також оксид вуглецю є тригерним фактором у розвитку атеросклерозу.

Тютюновий дим спричиняє не лише розвиток серцево-судинної патології, але за останніми дослідженнями він спричиняє появу таких симптомів, як порушення уваги та пам’яті, впливаючи на нейронні зв’язки в головному мозку.

Окрім самого нікотину, важливим є папір, з якого робляться цигарки. Відомо, що в папері сигарет може бути до 40 різних ксенобіотиків і важких металів.

Тютюнопаління, вживання алкоголю, зловживання енергетиками та інші шкідливі звички є причиною розвитку різноманітних захворювань, котрі дуже часто є причиною погіршення якості життя та смерті пацієнта.

Відмовившись від шкідливої звички та дотримуючись правильного способу життя, Ви даєте собі шанс на активне, тривале життя в доброму здоров’ї.