Що таке онкомаркери

Онкомаркери: для чого вони

Онкомаркери — це специфічні речовини, що циркулюють в біологічних рідинах організму, їх кількість може значно зростати, при розвитку онкологічного процесу в організмі.

Випадкова знахідка підвищених онкомаркерів, без явної клініки онкологічного захворювання, може допомогти діагностувати рак на ранній стадії, тим самим значно збільшити шанси людини на успішне подолання хвороби. Хоча, існують випадки, коли є підтверджено наявність пухлини, а рівень онкомаркерів є низьким, рівень онкомаркерів не може на однозначно заперечити ані підтвердити наявність захворювання.

Онкомаркери також можуть бути підвищеними у випадку запальних захворювань, травм, сильних емоційних потрясінь.

Діагностика раку повинна бути комплексною, тобто із застосуванням не лише лабораторних, але й інструментальних методів дослідження, це є необхідною умовою для постановки більш точного діагнозу.

Чи потрібно профілактично здавати аналізи на онкомаркери чи має це діагностичну цінність?

Існує дуже багато видів та модифікацій раку, але кількість онкомаркерів є значно меншою, в клінічній практиці їх близько 30. Якщо мова йде про профілактику, то звичайно немає сенсу здавати аналізи з метою діагностики рівня усіх 30 – ти маркерів, це надзвичайно затратно та нераціонально. Загальноприйнятим є дослідження специфічних маркерів раку яєчників у жінок це СА-125 і НЕ-4 та маркеру раку передміхурової залози у чоловіків це – Total PSA.

Для того аби достовірність результатів аналізів була високою, необхідна певна підготовка до здачі аналізів, а саме:

  • • кров потрібно здавати натще, найкраще у ранковий час;
  • • не слід приймати лікарські засоби в день перед забором;
  • • рекомендовано в день перед забором крові пити воду;
  • • оскільки онкомаркери можуть бути підвищеними в результаті травм та запальних процесів, слід відтермінувати здачу аналізів, якщо наявні ознаки респіраторних інфекцій чи є ранній період після перенесеної травми, у жінок також враховується день менструального циклу.

Для того аби не пропустити рак, існують чітко визначені алгоритми діагностичних кроків для постановки діагнозу онкологічного процесу тої чи іншої локалізації. Існують онкопроцеси, які зустрічаються найчастіше, зважаючи на вік, стать пацієнта, умови проживання та інше.

В Україні найбільший відсоток припадає на рак молочної залози у жінок, рак передміхурової залози у чоловіків, рак товстої кишки переважно у осіб старшого віку, рак легенів найчастіше зустрічається у курців та осіб, умови праці яких були пов’язані із тривалим контактом дихальних шляхів з шкідливими випарами, димом, важкими металами тощо, рак шлунку та рак шкіри.

Додатковими та інколи вирішальними у постановці діагнозу онкологічного захворювання є комп’ютерна томографія та магнітнорезонансна томографія, ультразвукова діагностика ураженої ділянки, х-променеве дослідження (рентген), ендоскопічні дослідження з біопсією та дослідженням матеріалу, дерматоскопія у випадку підозри на неопроцеси шкіри.

Онкопатологія – це група важких захворювань, як в плані лікування так і матеріального навантаження на особу, яка хворіє. За статистикою кількість онкологічної захворюваності зростає у світі з кожним роком, але наука невпинно розвивається в плані пошуку ефективних методів лікування раку та якнайшвидшого повернення особи, що видужала до повноцінного життя.

Для того, аби успішно подолати рак слід пам’ятати про прості правила, які можуть врятувати Вам життя:

  1. Вчасно звертайтесь до кваліфікованого спеціаліста, не замовчуйте проблему та не займайтеся самолікуванням.
  2. Якщо Ви відноситеся до групи ризику, тобто у ваших близьких родичів були онкологічні захворювання, обов’язково проходьте профілактичні огляди мінімум 1 раз на рік. Якщо Ви не знаєте, яке саме обстеження Вам необхідне, зверніться до вашого сімейного лікаря за допомогою.
  3. Дотримуйтеся загальноприйнятих рекомендацій щодо здорового способу життя та правильного харчування.
  4. Позбувайтеся шкідливих звичок, які негативно впливають на стан вашого здоров’я, насамперед це алкоголь, тютюн, наркотичні речовини.

У медичному центрі «Салютас» для Вас працює команда лікарів-онкологів, лікарів-онкохірургів, лікарів-хіміотерапевтів, що знають як допомогти у подоланні цієї важкої недуги. Записуйтесь на консультацію та будьте здоровими!