Гастрит: чому виникає

Причини виникнення гастрита

Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунку, він буває гострим та хронічним.

Гострий гастрит — це розвиток гострого запального процесу у слизовій оболонці шлунка. Найчастіші причини виникнення гострого гастриту — потрапляння на слизову речовин, які мають виражений подразнюючий вплив. Сюди відносять алкоголь, хімічні речовини, ліки (нестероїдні протизапальні препарати), інфікування H.pylori, вживання неякісної, зіпсованої їжі. Внаслідок дії подразника пригнічується синтез факторів захисту слизової оболонки, відбувається активація факторів агресії, це призводить до подразнення слизової оболонки шлунку із можливим утворенням її дефекту, ерозії, виразки.

Хронічний гастрит — це хронічне запалення слизової оболонки шлунку, що призводить до прогресуючої атрофії залозистого епітелію шлунка. Причини виникнення — різноманітні, в тому числі це тривалі погрішності в дієті, систематичне споживання ліків, генетична схильність до захворювання, а також інфікування H.pylori. Роль інфікування у виникненні гастриту — беззаперечна, оскільки у переважної більшості осіб із патологією шлунка та дванадцятипалої кишки було виявлено H.pylori. При інфікуванні H.pylori відбувається утворення запального інфільтрату на слизовій оболонці шлунка, далі йде збій процесу регенерації клітин та їх апоптоз.

Наслідки хронічного гастриту — розлад функції шлунка, гіпо- або ахлоргідрія, а це ризик кишкових інфекцій, порушення всмоктування мікроелементів, анемія, розвиток таких ускладнень, як перфорація виразки, рак шлунка/дванадцятипалої кишки, лімфома шлунка, диспепсія тощо.

Але, оскільки переважна більшість населення є інфікованою H.pylori і не у всіх розвивається захворювання, можна зробити висновок, що тут має значення вірулентність бактерії, генетична схильність інфікованої особи до розвитку патології шлунка, наявність у неї факторів ризику тощо.

Отже, давайте більш детально розглянемо причини виникнення гастриту та фактори ризику, які сприяють розвитку гастриту і корекція яких, навіть за умови інфікування, може захистити від розвитку хвороби.

  1. Нераціональне харчування. Харчування повинно бути правильним не лише у хворої людини, але й у цілком здорової, для того щоб підтримувати здоров’я шлунково-кишкового тракту та здоров’я організму в цілому. Якщо основний відсоток раціону за день займають солодощі, хліб і макарони, це є додатковим середовищем для розвитку захворювання. Відсутність свіжих овочів призводить до авітамінозу та відповідних наслідків, порушення робити імунної системи тощо. Надмірна кількість алкоголю та кави — прямі причини диспепсії, органічних змін в травній системі. Раціональне харчування — за день організм споживає овочі, сирі чи термічно оброблені, каші і вони становлять приблизно 50% спожитого за день, м’ясо та риба — 25 % і цільнозерновий хліб, вуглеводи, молочні продукти — 25%. Харчування повинно бути малими порціями із останнім прийомом їжі за 3-4 години до сну. Малою називається порція, об’єм якої поміщається у власній долоні. Не рекомендовано споживати занадто гарячу чи надто холодну їжу, вона подразнює слизову оболонку. Спожиті час від часу снеки, невелика кількість алкоголю, смажена чи копчена страва не чинять непоправної шкоди здоров’ю, в даному випадку мова іде про систематичне, щоденне споживання не рекомендованих продуктів.
  2. Стреси та психоемоційне виснаження. Емоційне напруження, спричиняє вироблення організмом більшої кількості хімічних речовин, що призводять до підвищеної секреції соляної кислоти, що свою чергу чинить подразнюючу дію на шлунок. Якщо це повторюється систематично і є додаткові передумови, виникає гастрит, гострий або хронічний. В даному випадку необхідний комплексний підхід із залученням до лікувального процесу лікаря-гастроентеролога, лікаря загальної практики сімейної медицини, оскільки він часто є найближчим до пацієнта та може допомогти найбільш об’єктивно оцінити стан пацієнта, а також лікаря-психотерапевта, психолога. Часто тут на допомогу приходять корекція харчування, антихелікобактерна терапія, антидепресанти та заспокійливі препарати.
  3. Недотримання гігієни. Відсутність звички мити руки перед їжею підвищує ризики інфікування H.pylori, що є прямою причиною виникнення гастриту, а також і іншими не менш шкідливими збудниками, які можуть спричиняти розвиток захворювання. Погане пережовування їжі, поспіх під час їжі, часто є причиною переїдання. Вживання продуктів сумнівної якості є причиною харчової токсикоінфекції, котра дуже часто закінчується госпіталізацією в результаті отруєння. Гігієна харчування — дуже важлива, це вплив не тільки на органи травлення, а на організм в цілому.

При виникненні перших симптомів гастриту не варто займатися самолікуванням та втрачати час, першим кроком має бути звернення до спеціаліста.

Лікар-гастроентеролог огляне Вас, призначить необхідне лікування та надасть рекомендації щодо профілактики.

Будьте уважними до себе та вчасно звертайтесь за допомогою до професіоналів.