Захворювання на нервовому ґрунті: правда чи міф

Захворювання через нерви

Беззаперечним є той факт, що нервовий розлад, стрес та лабільність нервової системи погіршують перебіг будь-якого захворювання. Але також правдою є те, що такі патологічні стани, як генетичні захворювання, травми, опіки, чи, наприклад, інфекційні хвороби виникають внаслідок впливу конкретного агента (збудник, травмуючий чинник, мутація генів) і етіологічно в даному випадку нервова система не займає тут першості.

Тож, все ж таки не всі захворювання є нервового ґенезу, але нервова система включається у патогенетичну ланку усіх захворювань, спричиняючи позитивний чи навпаки негативний вплив на процес видужування.

Всесвітня організація охорони здоров’я виокремила цілий розділ захворювань, котрі виникають внаслідок впливу психоемоційної сфери на розвиток хвороби того чи іншого органу або системи і цей розділ називається психосоматичні захворювання.

Психологи та психотерапевти стверджують, що тривалий вплив негативних емоцій може спровокувати виникнення органічного захворювання. Лікарі-терапевти не відкидають такого твердження, але додають, що патологія спричинена неврозом/стресом виникає у людини, що має фактори ризику та генетичну схильність до хвороби, і нервовий розлад в даному випадку може виступати тригерним фактором.

Для більшого розуміння всіх вищеперерахованих тверджень та формулювань розглянемо конкретний клінічний випадок

Чоловік 34 роки скаржиться на часті болі голови, розлади стільця, підвищення температури тіла до субфебрильних цифр, часте загострення хронічного тонзиліту, розлади апетиту, втрату маси тіла. При первинному зверненні лікарем-терапевтом було призначено ряд загально клінічних лабораторних обстежень, УЗД органів черевної порожнини, але відхилень від норми не виявлено. Коли це було озвучено пацієнту, він почав скаржитися на хронічний кашель і випадок туберкульозу в близького родича, далі пацієнта було скеровано на рентген органів грудної клітки та консультацію у фтизіатра, де знову ж таки відхилень не виявлено. Після того пацієнт вирішив, що його неправильно лікують і з скаргами на порушення сечовиділення звернувся на консультацію до уролога, наступними були консультації у проктолога, гастроентеролога, онколога, де знову ж таки не було виявлено патології.

У результаті пацієнту було рекомендовано консультацію у психотерапевта і на прийомі з’ясувалося, що 5 років тому відколи і почалося за словами пацієнта його захворювання, він подавав документи для всієї своєї сім’ї на виїзд за кордон, в результаті всім було дозволено виїзд, окрім нього. Залишившись на одинці і перебуваючи у стані глибокого пригнічення, пацієнт почав шукати уваги та підтримки і на жаль, ця увага була від медичних працівників, нескінченних аналізів та обстежень. Пацієнту було призначено антидепресанти і працетерапія. Через три місяці при повторному зверненні на консультацію до психотерапевта виявилося, що пацієнт знайшов собі хобі, настрій значно покращився, походи до медичних установ закінчилися.

Цей клінічний випадок — типова характеристика психосоматичного захворювання.

Звичайно, у цьому випадку все склалося дуже добре, але так буває не завжди. Часто психосоматичні захворювання закінчуються глибокою депресією та органічними хворобами, які дуже важко, а іноді вже неможливо вилікувати.

До найпоширеніших психосоматичний захворювань та станів, на прогресування яких впливають психологічні чинники відносять, — підвищений артеріальний тиск, виразка шлунка та дванадцятипатолої кишки, бронхіальна астма, болі голови, стенокардитичні болі, ревматологічні хвороби, вегетосудинна дистонія, епізоди втрати свідомості, цукровий діабет тощо.

Ми не можемо абстрагуватися від світу, жити в самоізоляції аби уникнути стресу та негативних емоцій, але ми можемо виробити звичку спокійно реагувати на негатив. На перший погляд це важко, але якщо подумати, якої шкоди власному здоров’ю ми завдаємо, якщо наприклад роками пам’ятаємо образу чи гніваємося на когось, то перемир’я є набагато більш виправданим варіантом.

Лікарі медичного центру «Салютас» готові надати Вам всі необхідні послуги в плані покращення як фізичного, так і психологічного здоров’я, записуйтеся на консультацію та будьте здоровими.