Причини появи каменів у нирках

Як видалити камені в нирках

Не існує однозначної відповіді на запитання, чому виникають камені у нирках, адже етіологічних факторів є кілька, детальніше про які ми розповімо нижче у цій публікації.

В основі патогенезу утворення каменя є порушення водно-сольового обміну, а також генетична схильність до утворення каменів у нирках. В результаті розвивається сечокам’яна хвороба із надлишком солей, а в подальшому відкладанням та ростом кристалів у сечі, а саме в сечовивідній системі.

Які фактори сприяють появі та росту каменів у нирках?

  1. Генетична схильність до розвитку сечокам’яної хвороби. Звичайно, родичів ми не можемо обирати, але знаючи що ми перебуваємо у групі ризику, ми можемо зменшити вплив додаткових чинників, щоб знизити свої шанси захворіти, насамперед це стосується здорового харчування та способу життя.
  2. Часті інфекції сечовивідних шляхів, травматичні пошкодження нирок, в результаті призводять до порушення відтоку сечі її застій та підвищення ризику утворення каменів. Єдиною рекомендацією в даному випадку буде вчасне звернення до лікаря уролога за медичною допомогою та лікування захворювання аби запобігти появі ускладнень.
  3. Недостатня кількість рідини/питної води в організм та надмірна її втрата/випаровування. Це характерно для осіб, які проживають в умовах підвищеної температури навколишнього середовища, та тих які важко фізично працюють та втрачають рідину з потом. Цей процес поглиблюється, якщо вчасно не поповняти запаси втраченої рідини. Надмірна втрата рідини із вираженим зневодненням організму, може виникати при зловживанні сечогінними препаратами.
  4. Погана якість води, яку ми споживаємо, а саме мова йде про надмірну кількість мінеральних солей у питній воді призводить до підвищеного вмісту кальцію у крові та утворення каменів. Аби уникнути дії цього фактору, необхідно очищати воду та пом’якшувати її.
  5. Неправильне харчування із споживанням надмірної кількості солі та продуктів, які підкислюють сечу, а саме це смажені, мариновані, консервовані продукти із підвищеним вмістом консервантів.
  6. Малорухомий спосіб життя та гіподинамія є однієї із причин утворення каменів в нирках, оскільки через порушення кровообігу в організмі, відбувається застій крові, порушуються обмінні процеси, рівень кальцію в крові підвищується, що створює умови для утворення каменів.

Симптоми, за допомогою яких можна запідозрити наявність сечокам’яної хвороби

Вражений больовий синдром із локалізацією в поперековій ділянці та іррадіацією в нижню частину живота, внутрішню поверхню стегна, ділянку зовнішніх статевих органів. На фоні болю з’являються дизуричні явища із помутнінням сечі та порушенням сечовипускання через біль. Із загальноклінічних симптомів, може приєднатися підвищення температури тіла, озноб, виражена загальна слабість тощо.

Діагностичний пошук проводиться за допомогою:

  • • ультразвукового дослідження органів сечовидільної системи;
  • • загального аналізу крові та сечі, біохімічних аналізів крові, визначення рівня сечової кислоти та електролітів крові (натрій, кальцій, калій, фосфор;
  • • екскреторної урографії із візуалізацією каменів.

Методи лікування сечокам’яної хвороби:

  1. Екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія. Цей метод відноситься до малоінвазивних, проте достатньо ефективних способів роздроблення каменів. Процедура в переважній більшості випадків є амбулаторною та не потребує госпіталізації.
  2. Перкутанна літотрипсія – проводиться за допомогою нефроскопа, яким видаляють роздроблені камені з нирки. Після втручання в нирці залишають дренаж до повного очищення сечі.
  3. Лікування сечокамя’ної хвороби хірургічним методом. Оперативне втручання вимагає госпіталізації та проводиться під загальним знеболенням. Хірургічне лікування в основному є показаним, коли сечокам’яна хвороба ускладнена обструктивним гнійним пієлонефритом, при наростаючій нирковій недостатності тощо.

Профілактика утворення каменів нирках

  1. Дієта із обмеженням вживання солі, кислих, копчених, маринованих продуктів, оскільки всі вони містять сіль у надлишковій кількості.
  2. Обмеження вживання алкоголю.
  3. Раціоналізація режиму праці та відпочинку, профілактика гіподинамії та утримання оптимальної маси тіла.

У медичному центрі “Салютас” працюють досвідчені лікарі-урологи, які знають як лікувати сечокам’яну хворобу. Записуйтеся на консультацію і будьте здоровими.