Алергічний риніт: як лікувати

Причини алергічного риніту

Алергічний риніт – це запалення слизової оболонки носу, обумовлене дією на неї алергенів, яке супроводжується такими симптомами:

  • • закладеність носу;
  • • свербіж в носі;
  • • чхання;
  • • виділення (частіше прозорі);
  • • зниження нюху.

Класифікація алергічного риніту:

  1. Сезонний алергічний риніт (поліноз) – захворювання, викликане реакцією на пилок рослин (симптоми його виявляються в період полінації – цвітіння дерев, трав, бур’янів).
  2. Цілорічний алергічний риніт – виникає внаслідок сенсибілізації до алергенів, які знаходяться в повітрі весь рік (кліщі домашнього пороху, плісняві гриби, шерсть, слина та лупа тварин)

Одним з найбільш частих симптомів цілорічного алергічного риніту є сон із закладеним носом, багаторазове чхання вранці і необхідність «почистити» ніс після сну. Дані симптоми риніту турбують переважно вранці і першу половину дня, і, як правило, проходять за межами помешкання. Також симптоми цілорічного алергічного риніту можуть викликати цвілеві гриби, які з’являються в сирих, погано провітрюваних приміщеннях.

Для того щоб почати лікувати алергічний риніт, потрібно з’ясувати, який алерген його викликає і виключити його. Наприклад, при алергії на компоненти пилу, передбачається видалення з житлового простору м’яких іграшок, товстих пухнастих ковдр, килимів, важких штор – тобто тих предметів обстановки, на яких пил може накопичуватися.

Для діагностики алергічного риніту використовують:

  1. Шкірні алергопроби з пилковими, побутовими та епідермальними алергенами для визначення причинного алергену.
  2. Визначення специфічних IgЕ в сироватці крові.
  3. Визначення загального IgЕ для прогнозу ефективності СІТ-терапії.

До неспецифічних методів діагностики риніту відносять:

  1. Цитологічний мазок з носу (назоцітограма) – вказує на наявність в назальному секреті великої кількості еозинофілів, які свідчать про алергічне запаленні слизової.
  2. Загальний аналіз крові – виявляє наявність підвищеної кількості еозинофілів.

Лікування алергічного риніту

Методи лікування алергічного риніту поділяють на неспецифічні та специфічні.

Неспецифічні методи лікування риніту:

  1. Уникати контакту з алергеном (наприклад в сезон цвітіння рослини, пилок якого викликає алергію, їхати в країни, де ця рослина не росте; ходити по вулиці в сонцезахисних окулярах, надягати маску, в будинку закривати вікна, приходячи з вулиці одяг знімати поза приміщенням, де розташована спальня, мити перед сном волосся; при епідермальній алергії прибрати з дому тварин; при алергії на кліщів побутового пилу – частіше прибирати в будинку, зволожувати повітря, прати постільну білизну при максимальній температурі води і т.д.).
  2. Застосування препаратів, які знімають симптоми алергії (антигістамінні препарати, стабілізатори тучних клітин, кромони, гормональні препарати). Такі препарати можуть мати системну дію (в таблетках або ін’єкційні) або місцеву дію (різні спреї, краплі назальні або очні). Протиалергічні препарати призначаються курсами перед сезоном цвітіння і весь сезон цвітіння в разі сезонного алергічного риніту. Препарати не впливають на причину виникнення алергії, а тільки на симптоми, тому після припинення прийому препарату симптоми алергії поновлюються.

Специфічний метод лікування алергічного риніту:

Специфічна імунотерапія (СІТ). Суть методу полягає у введенні в організм стандартизованих екстрактів алергенів, які викликали алергію, поступово збільшуючи концентрацію алергену до максимальної. Максимальна концентрація приймається протягом тривалого часу – в середньому 3 роки – за цей час в організмі виробляються блокувальні антитіла, в результаті чого симптоми алергії проходять.

У медичному центрі «Салютас» працює кваліфікований лікар-алерголог, який допоможе Вам ефективно полікувати алергічний риніт і навчитися жити без алергії. Звертайтеся!