Які бувають види болю голови

Причини головного болю

Біль голови є частою причиною звернення пацієнтів за консультацію до лікаря. Нерідко такі пацієнти мають супутню патологію, а також досвід у лікуванні болю голови самостійно. Тому головним завданням лікаря є розпізнати тривожні симптоми з метою виключення серйозної патології, в тому числі захворювань центральної нервової системи та патології головного мозку, а також віддиференціювати тип головного болю з метою призначення ефективного лікування.

Симптоми, котрі мають насторожити пацієнта та змусити звернутися за висококваліфікованою медичною допомогою:

  • • Виражені болі голови, які виникають раптово, супроводжуються нудотою, блюванням, епізодами втрати свідомості;
  • • Болі голови, котрі ідуть в поєднанні з погіршенням зору, почервонінням очей, появою косоокості;
  • • Болі голови, яким передували травми в ділянці голови;
  • • Обтяжений спадковий анамнез щодо онкологічних захворювань;
  • • Болі голови, які порушують сон та змушують прокидатися вночі;
  • • Порушення психіки та зміна поведінки пацієнта, що супроводжуються болями голови;
  • • Довготривалі болі голови, що тривають кілька тижнів, мають наростаючий характер.

Типи головного болю:

1. Біль голови, спричинений сильним напруженням емоційним або фізичним

Такий біль може виникати після стресів, тривалої роботи за комп’ютером, виснажливої фізичної праці чи занять спортом. Характерним для цього типу болю є відчуття двостороннього тиску в ділянці голови у поєднанні з звуко та світлобоязню, нудотою. Біль може бути ниючого характеру протягом цілого дня посилюватися під вечір в результаті втоми, кашлю, чхання. Болі можуть поширюватися на ділянку шиї та хребта спричиняючи погіршення загального стану пацієнта. Даний тип болю є чітко пов’язаним з провокуючим фактором, пацієнти зазвичай знають, що спричинило біль та можуть з ним впоратися. Болі напруження не є надто інтенсивними і людина може при цьому зберігати працездатність. Найкращою терапією для даного типу болю є відпочинок, зміна роду діяльності. Також, слід проаналізувати, що саме провокує цей тип болю та намагатися по можливості уникати його появи.

2. Біль голови судинного характеру

Даний тип болю виникає внаслідок перенаповнення кров’ю судин головного мозку, порушення відтоку венозної крові, що в результаті призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску та появи болю голови. Часто виникає на піку підвищення артеріального тиску крові. Біль є пульсуючим, сильно вираженим, супроводжується епізодами нудоти та блювання, потемнінням в очах, світлобоязню. Першою допомогою в даному випадку мають бути гіпотензивні препарати, але не знеболюючі.

3. Біль голови внаслідок порушення ліквородинаміки в результаті травм, новоутворів, запалення оболонок мозку

Якщо, гемо та ліквородинаміка мозку є порушена, або є додаткова тканина, котра тисне на структури мозку, навіть мінімальне підвищення внутрішньочерепного тиску призводить до болю голови та порушення когнітивних функцій.

4. Цервікалгії – біль в шиї, що можуть поширюватися на ділянку голови/потилиці

Болі в шиї як правило спричинені патологією шийного відділу хребта, зокрема травмами, підвищеним артеріальним тиском крові. Болі даного типу часто виникають у осіб, робота яких змушує протягом тривалого часу тримати шию у нахиленому до переду положенні. В даному випадку для лікування застосовують нестероїдні протизапальні препарати та інші лікарські засоби у відповідності до причини виникнення захворювання.

5. Кластерний біль голови

Це сильно виражені больові відчуття, які є локальними і вони провокують неспокій у людини, збудження. Якщо для прикладу болі локалізуються в ділянці ока, вони можуть супроводжуватися односторонньою сльозотечею та набряком слизової оболонки носа у відповідній ділянці. Для кластер них болів характерна сезонність та залежність від часу доби.

6. Біль голови, спричинена застудою, голодом, алергічною реакцією чи синдромом відміни (кава, тютюн).

Ці болі зазвичай не є надто вираженими із чітко відомим тригерним фактором. При алергії болі супроводжуються відповідною симптоматикою і в цьому випадку слід прийняти антигістамінні препарати, при ГРВІ та грипі слід застосовувати жарознижуючі та інші препарати відповідного до симптомів. Необхідно споживати достатню кількість рідини, зокрема чистої природньої води, більше перебувати на свіжому повітрі. Для профілактики появи болю в результаті голоду та несвоєчасного прийому їжі, необхідно дотримувати режиму харчування, не робити надто великих переривів між прийомами їжі.

До вирішення проблеми болю голови необхідно підходити раціонально та не займатися самолікуванням, оскільки неконтрольоване вживання нестероїдних протизапальних препаратів, призводить до патології шлунково-кищкового траку, підвищення артеріального тиску крові тощо. Лікування має призначати досвідчений лікар, попередньо оглянувши Вас.

Ми бажаємо Вам здоров’я та грамотності це рятує життя та зберігає здоров’я.