Що робити при задусі

Задуха: причини

Задуха – це симптом, що характеризується як відчуття нестачі повітря, неповноцінний вдих. Задуха є доволі поширеним симптомом, що виникає при серцево-судинній патології, патології органів дихання та при алергічних захворюваннях, що супроводжуються набряком та звуженням дихальних шляхів. Але розрізняють також фізіологічну задуху, вона виникає при інтенсивних фізичних навантаженнях, при високій температурі навколишнього середовища, при високій концентрації вуглекислого газу в повітрі.

Як правильно позбавитися задухи?

Якщо мова іде про фізіологічну задуху, слід просто відпочити, якщо причиною її появи є інтенсивне навантаження, зайти в прохолодне приміщення, якщо задуху спричинила висока температура навколишнього середовища, тобто потрібно усунути етіологічний фактор, що спричинив задуху. Поява фізіологічної задишки також характерна для періоду вагітності на пізніх термінах і вона самостійно проходить після пологів. Фізіологічна задишка може виникати у фізично непідготовлених людей, що ведуть малорухомий спосіб життя. Тут ефективним будуть дозовані, але наполегливі та регулярні фізичні навантаження.

Патологічна задуха як симптом патології органів дихання.

Задишка в даному випадку виникає при порушенні прохідності дихальних шляхів (обструкція стороннім тілом, виражений набряк слизової оболонки із звуженням просвіту дихальних шляхів). При ураженні легеневої тканини внаслідок пневмонії, фіброз, пнемо та гідроторакс також супроводжуються задишкою.

Якщо є аспірація стороннього тіла в дихальні шляхи, слід негайно викликати швидку допомогу. Якщо Ви не впевнені, що Вам вдасться видалити стороннє тіло до приїзду швидкої, тоді цього робити не варто, оскільки можна ще більше нашкодити пацієнтові. Коли задуха має наростаючий характер при хронічній патології органів дихання, Вам потрібно звернутися на контроль до вашого пульмонолога аби відкоригувати лікування. Якщо задишка виникла на тлі прийому певних препаратів або продуктів, це може свідчити про алергічну причину задухи, в такому випадку слід застосувати антигістамінні препарати, можливо глюкокортикостероїди для швидкого зняття набряку та відновлення прохідності дихальних шляхів.

Патологічна задуха як симптом патології серцево-судинної системи.

В даному випадку задишка виникає внаслідок хронічної недостатності кровообігу, змушує пацієнта займати вимушене положення тіла. Серцева задишка виникає при ішемічній хворобі серця, при гіпертонічній хворобі, тромбоемболії легеневої артерії тощо. Першочерговим у даному випадку буде лікування основного захворювання, а це: корекція рівня артеріального тиску крові, адекватна терапія із застосуванням сечогінних препаратів у хворих із серцевою недостатністю в стані декомпенсації. Якщо це раптова поява задухи, дуже вираженої інтенсивності, це може свідчити про ТЕЛА, а такий стан потребує негайної госпіталізації та проведення тромболізису чи оперативного втручання.

Задуха, як симптом анемії та низького рівня гемоглобіну.

При анемії часто може виникати задишка, оскільки замала кількість гемоглобіну, не забезпечує організм достатньою кількістю кисню. В даному випадку слід провести корекцію рівня гемоглобіну, раціоналізувати якість харчування.

Задуха при неврологічній патології.

Маса неврологічних захворювань супроводжується появою задухи, важкості дихання, відчуття нестачі повітря, неповноцінності дихання. Яскравим прикладом неврологічної задишки є нормальні показники спірометрії. В такому випадку необхідно проконсультуватися у лікаря – невролога та лікувати основне захворювання.
У всіх перелічених вище випадках, задуха є симптомом, але лікування в даному випадку повинно бути не симптоматичним, але етіотропним та патогенетичним. Усунувши причину задухи, в більшості випадків Ви позбудетеся її повторної появи.

Якщо Ви відчуваєте дискомфорт при диханні і цей симптом наростає, Вам потрібно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Це може бути лікар пульмонолог, лікар алерголог, лікар торакальний хірург, лікар кардіолог або Ваш сімейний лікар.
Записуйтеся на консультацію та живіть повноцінним диханням.