Контагіозний молюск: що це

Контагіозний молюск: причини

Контагіозний молюск — шкірна хвороба вірусного походження, симптомами якої є рожеві вузлики з центральним вдавленням. Найчастіше молюск зустрічається в місцях з теплим вологим кліматом. Інкубаційний період може становити від одного тижня до 3-4 місяців, що залежить від сили, кількості інфекційного збудника, стану імунітету людини.

Найчастіше хвороба зустрічається в похилому віці, у людей з імунодефіцитом, атопічним дерматитом, а також у дітей, починаючи з одного року. Інфекція може передаватися при інтимній близькості, в процесі нанесення татуювання, від матері до малюка або при рукостисканні (за умови наявності пошкоджених шкірних покривів).

Клінічні прояви

Для захворювання характерна поява дрібних вузликів, діаметр яких не перевищує 2 мм. Ці утворення відрізняються швидким збільшенням, стають тілесно-рожевого або червоного кольору і не схильні зливатися між собою. В центрі папули з’являється невелике поглиблення. Якщо натиснути на вузлик, з нього може виділятися кашеподібна маса білого кольору.

Людина зазвичай не має ніяких скарг, загальне самопочуття не змінюється. Папули не викликають ні больові відчуття, ні свербіж. Висипання можуть розташовуватися на будь-якій частині тіла, проте найчастіше з’являються на шкірі обличчя, шиї, грудей, геніталій, пахвинній ділянці. У разі їх розташування на повіках, може розвиватися хронічний кон’юнктивіт, а навколо самого утворення може спостерігатися невелике подразнення шкіри.

Особливості розвитку

Після зараження контагіозним молюском внаслідок контакту з інфікованою людиною, вірус проникає в організм через мікротріщини на шкірних покровах та починає інтенсивно розмножуватися в епітеліальних клітинах. Уражені клітини поступово збільшуються в об’ємі, тріскають і накопичуються всередині папули.

За відсутності лікування, ознаки патології можуть зберігатися від півроку до 2 років, що обумовлено вмінням інфекційного збудника ховатися від імунної системи. Незважаючи на таку здатність вірусу, все ж таки через 1-2 роки в організмі з’являються захисні антитіла, після чого людина одужує.

Чи можливі ускладнення

До найбільш частих небажаних наслідків контагіозного молюска можна віднести наступні:

  • ● появу нових папул у пацієнтів з імунодефіцитом, які приймають специфічну терапію;
  • ● формування рубцевої тканини на місці вузликів, що є косметологічним дефектом, особливо в разі їх локалізації на обличчі;
  • ● розвиток хронічного кон’юнктивіту, кератиту, поліморфної еритеми, що пов’язано з інфекційним ураженням волосяних фолікулів, шкірних, слизових оболонок.

Діагностичні заходи

Насамперед лікар проводить опитування пацієнта, дізнається скарги, особливості появи симптомів, їх прогресування. Після цього проводиться огляд, в процесі якого виявляються білі, рожеві папули з центральним вдавленням. В деяких випадках лікарю може знадобитися дерматоскопія, за допомогою якої візуалізується центральна ямка в утвореннях. Дуже рідко фахівці рекомендують проведення біопсії для встановлення клітинного складу вузлика.

Лікувальна тактика

Лікування захворювання проводиться в амбулаторних умовах. У разі наявності кількох вузликів, лікар може рекомендувати механічне видалення, проте при їх розташуванні на обличчі та геніталіях, цей метод не використовується.

Крім механічного видалення, спеціалісти можуть використовувати:

  • ● кріодеструкцію (рідкий азот);
  • ● лазерний вплив (за допомогою вуглекислотного, імпульсного лазера);
  • ● електрокоагуляцію.

Що стосується медикаментозного методу лікування, фахівець може рекомендувати використання місцевих препаратів (крем, мазі, шкірні розчини).

Чи можна уникнути

Серед профілактичних заходів слід виділити:

  • ● дотримання особистої гігієни;
  • ● індивідуальне використання рушника, бритви;
  • ● використання презервативів, щоб уникнути контакту з ураженими молюсками геніталіями;
  • ● попередження контакту зі шкірою інфікованої людини (за наявності ран на шкірі).

Щоб провести профілактичний огляд і своєчасно діагностувати захворювання, можна звернутися до лікаря-дерматовенеролога медичного центра Salutas.