Пахова грижа – це патологічний стан, при якому відбувається випинання вмісту черевної порожнини на передню черевну стінку. Вміст черевної порожнини виходить через пахвинний канал в підшкірно-жирову клітковину. Причиною випинання є підвищений тиск у черевній порожнині та слабкість черевної стінки в ділянці пахвинного каналу.
Діагностувати пахову грижу не становить труднощів, оскільки вона добре візуалізується у вигляді овального або округлого утворення в ділянці паху. Пацієнти зазвичай скаржаться на дискомфорт та біль в даній ділянці, порушення працездатності.
Фактори ризику, що сприяють розвитку пахової грижі
- • порушення ембріогенезу зі слабкістю м’язів пахового кільця;
- • патологічні стани, які супроводжуються підвищенням внутрішньочеревного тиску (патологія органів дихання, що супроводжується сильним і тривалим кашлем, психологічні захворювання, пов’язані з розладами харчової поведінки та споживанням надмірної кількості їжі та підвищенням внутрішньочеревного тиску, патологія травлення, яка проявляється хронічними закрепами);
- • зайва вага та ожиріння;
- • робота чи заняття спортом пов’язані з підйомом вантажів у осіб зі слабкістю м’язів пахвового кільця, може провокувати розвиток пахової грижі;
- • більшу схильність до утворення пахової грижі мають особи з слабкістю м’язів передньої черевної стінки, детреновані особи та ті, які ведуть малорухомий спосіб життя.
Симптоми пахової грижі:
- Болі та дискомфорт в паховій ділянці при фізичному навантаженні.
- Вип’ячування в ділянці паху, котре добре візуалізується у вертикальному положення та може бути непомітним у положенні лежачи, це у випадку, коли грижа є незащемленою та легко вправляється.
- Ознаки розладів роботи товстого кишківника та розлади сечовиділення.
- У випадку защемлення грижі, стан хворого буває вкрай важкий, потребує негайної госпіталізації та огляду лікарем хірургом.
Є кілька класифікацій пахових гриж та в цій публікації ми зупинимося на видах гриж за ступенем рухливості:
- • защемлені грижі – стани, коли вміст грижового мішка самостійно не повертається назад у черевну порожнину;
- • незащемлені грижі – стан, коли вміст грижового мішка може самостійно ковзати через грижові ворота через достатню прохідність отвору пахового кільця.
Ускладнення пахової грижі
- Защемлення грижі. Це дуже важкий, термінальний стан пацієнта, що потребує екстренної медичної, а саме хірургічної допомоги. При защемленні грижі, вміст грижового мішка, а це можуть бути петлі кишківника, яєчники у жінок, сечовий міхур, великий сальник тощо, є заблокованими через звужене пахове кільце. В результаті защемлення відбувається порушення кровопостачання защемленого органу, його ішемія та некроз. Защемлення характеризується появою сильного болю в паховій ділянці на тлі вже існуючих симптомів пахової грижі.
- Перитоніт – патологічний стан, котрий є загрозливим для життя людини і характеризується запалення очеревини. Перитоніт потребує негайної госпіталізації та хірургічного втручання. Характерними проявами перитоніту в результаті защемлення пахової грижі є значно виражені болі в животі, розлитого характеру у поєднанні з нудотою, блюванням та порушенням показників гемодинаміки пацієнта на фоні супутньої клініки пахової грижі. Стан хворого при тому є значно порушеним, може супроводжуватися втратою свідомості, вираженою блідістю шкірних покривів, частим пульсом та поверхневим диханням.
- Кишкова непрохідність. Виникає внаслідок порушення евакуації кишкового вмісту, оскільки його частина є заблокованою у грижовому мішку.
- Флегмона грижового мішка, внаслідок ішемії та поширення запального процесу.
- Травма та пошкодження грижового випинання із пошкодженням вмісту грижового мішка.
Лікування пахової грижі
Лікування пахової грижі проводиться за допомогою двох методів:
- Лапараскопічна герніопластика із видаленням грижі за допомогою ендоскопічного обладнання та наступним встановленням фіксуючої сітки.
- Класичне видалення грижі із проведення хірургічного втручання та розрізом черевної стінки за методом Бассини та Мартинова.
При появі перших ознак захворювання, лікарі медичного центру “Салютас” наполегливо рекомендують негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою до лікаря-хірурга.