Пролапс мітрального клапана, як трактувати

Як виявити пролапс магістрального канала

Сьогодні у багатьох людей, особливо молодого віку, при ультразвуковому обстеженні серця знаходять пролапс мітрального клапана (ПМК). Часто пацієнти запитують, що це і як це трактувати.

ПМК – це аномальне зміщення в ліве передсердя міксоматозно потовщених і подовжених стулок мітрального клапана під час систоли. Відомо, що пролапс мітрального клапана є поширеним клінічним станом, частою аномалією в організмі людини і може бути пов’язаний з серйозними ускладненнями.

Розрізняють наступні види ПМК:

  • • Первинний (ідіопатичний).
  • • Вторинний: ревматизм, спадкові захворювання сполучної тканини, травми грудної клітки, інфаркт міокарда.

Покращення ехокардіографічних методів, розуміння анатомії і фізіології мітрального клапана зробили діагностику цього стану більш точною та надійною. ПМК може бути спорадичним або сімейним (аутосомно-домінантним чи зчепленим з Х хромосомою). Нещодавні дослідження показали роль мутації філаміну-А, фібриліну-1 та компонентів позаклітинного матриксу мікрофібрил в патогенезі моделі ПМК у мишей.

Були встановлені три різні локуси на 16, 11 і 13 хромосомах, що пов’язано з ПМК, але жодного конкретного гена не було описано. Інший локус на хромосомі X, який був виявлений і пов’язаний з рідкісною формою ПМК – зчеплена з Х хромосомою міксоматоз на дистрофія клапанів серця. ПМК частіше зустрічається у пацієнтів із захворюваннями сполучної тканини, включаючи синдром Марфана, Елерса-Данло, недосконалий остеогенез, полікістоз нирок. ПМК є найбільш поширеною формою міксоматозної дистрофії капанів серця, яка є гетерогенною групою розладів, що включають як синдромні захворювання, такі як синдром Марфана, Елерса-Данло тощо, так і ізольовані клапанні захворювання.

ПМК виявляється у 2-3% населення, призводить до мітральної регургітації, серцевої недостатності, ендокардиту і залишається одним з найбільш поширених причин клапанної хірургії.

Протягом останніх років, були зроблені важливі зусилля, щоб краще зрозуміти патофізіологічні основи ПМК.

Основним методом діагностики ПМК надалі залишається ехокардіографічне обстеження з використанням В-режиму. Виявлення навіть незначних ознак міксоматозної дегенерації стулок мітрального клапана є дуже важливим, оскільки всі ускладнення ПМК (раптова смерть, важка недостатність мітрального клапана, інфекційний ендокардит і інсульт) в 95-100% випадків були лише при наявності міксоматозної дегенерації стулок.

Лікування пацієнтів з ПМК не є специфічним.

Сьогодні використовують пероральні препарати магнію, що зумовлено участю йонів магнію у впорядкуванні колагенових волокон при дисплазії сполучної тканини.

Також важливим є обмеження фізичної активності у пацієнтів з міксоматозними змінами мітрального клапана.

Часто ПМК симптом є стигмою дизембріогенезу, який може свідчити про дисплазію сполучної тканини, тому при виявленні ознак ПМК необхідна консультація кардіолога і динамічне спостереження.

У медичному центрі «Салютас» працюють кваліфіковані лікарі-кардіологи, які орієнтуються в проблемі ПМК і знають як Вам допомогти. Звертайтеся і будьте здорові.