Алергія на холод

Алергія на холод: причини

Алергія на холод – це неадекватна реакція організму людини на вплив низьких температур. Для появи її ознак досить вийти в морозний день або в сиру вітряну погоду на вулицю, з’їсти морозиво або опинитися в прохолодному приміщенні з кондиціонером. У нормі ці ситуації не повинні викликати ніяких хворобливих станів, але у людини з холодовою алергію можлива поява патологічних реакцій, починаючи від кропив’янки та закінчуючи більш серйозним спазмом гладкої мускулатури бронхів.

Крім того, алергічна реакція може виникати влітку (під час плавання в морі, річці тощо) і мати небезпечні наслідки.

Симптоми холодової алергії досить різноманітні

  1. Найчастіше прояв алергії на холод – це холодова кропив’янка. Після впливу низької температури через кілька хвилин на шкірі з’являються висипання, що супроводжуються сильним свербінням. Як правило, вони з’являються на відкритих ділянках шкіри, які контактують з холодом, наприклад, на обличчі, долонях, а при вживанні охолоджених напоїв на губах. Алергічні висипання білуваті або рожеві на колір і сильно сверблять. Зазвичай ці прояви проходять вже через кілька годин.
  2. Іноді до зовнішніх проявів алергії на холод приєднується нежить або псевдоалергійний риніт.
  3. Гіпотонія (знижений артеріальний тиск).
  4. Холодова мігрень.
  5. Рідше утруднене дихання та кропив’янка.
  6. Також внаслідок порушеного живлення ділянок шкіри, які були піддані впливу холоду, можливий розвиток холодового дерматиту.

Найбільш інформативним методом діагностики наявності у людини алергії на холод є тест зі шматочком льоду, під час проведення якого невеликий шматочок льоду прикладається до шкіри на 15-20 хвилин. Якщо після цього на шкірних покривах спостерігається свербіж, почервоніння або/та пухирі, тест вважається позитивним. Слід знати, що у разі наявності спадкової холодової алергії, цей тест також дає позитивний результат, проте характерні прояви виникають лише через кілька годин.

Лікування алергії на холод

На жаль, ефективне специфічне лікування алергії на холод на сьогодні відсутнє. Всі існуючі лікарські препарати знімають виключно симптоматику, а саме захворювання вилікувати не здатні. У переважної більшості, за призначенням лікаря використовують антигістамінні препарати.

Профілактичні заходи

За можливості необхідно уникати контакту з будь-якими можливими алергенами (холодною водою, снігом, льодом тощо).
За 1-2 год. до виходу на вулицю змастіть обличчя і руки тонким шаром жирного (не зволожуючого) крему − він частково захистить шкіру від впливу холоду.

Перед виходом на вулицю не вживайте алкогольні напої. Деякі люди помилково думають, що це є гарним профілактичним засобом при даному виді алергії. Насправді це серйозна і небезпечна помилка! Алкогольні напої не тільки не перешкоджають алергії на холод, але і сприяють загостренню процесу.

Для позбавлення від даних проявів краще якомога швидше перейти у сухе тепле місце, випити що-небудь гаряче, надіти теплий сухий одяг і прийняти антигістамінний засіб (якщо ви не зробили цього заздалегідь). Повністю врятувати від алергічних проявів теплий одяг не зможе, однак значно послабить їх прояв. При цьому слід знати, що синтетичні і вовняні речі в змозі спровокувати алергію, тому слід вибирати одяг з бавовняної (лляної) тканини.

Перед настанням осінньо-зимового періоду зміцнюйте імунітет, загартовуйтесь. Не перемерзайте. Поступове загартовування за допомогою низьких температур (водні процедури, повітряні ванни) може десенсибілізувати організм і знизити його чутливість до холоду.

У раціон харчування необхідно ввести продукти, багаті на жирні кислоти: жирні сорти риби, рослинні олії, насіння.
Так як алергія на холод часто виникає на тлі хронічних захворювань і стресів, то варто їх виявити і пролікувати під наглядом та за призначеннями сімейного лікаря. Звертайтеся, завжди раді Вам допомогти.