Метаболізм: як ХХІ століття вплинуло на обмін речовин?

Метаболізм Львів

Напевно всі чули про таке слово, як метаболізм, а тим більше про порушення метаболізму або порушення обміну речовин, та чи всі правильно розуміють цей термін?

Пропонуємо розглянути детальніше, що таке метаболізм, чому виникають захворювання обміну речовин та з чим пов’язана все більша поширеність цього захворювання в Україні та світі?

Метаболізм – це об’єднане поняття, що включає в себе хімічні реакції процесів синтезу та розпаду. Завдяки налагодженим процесам метаболізму, підтримується сталий баланс в організмі всіх необхідних речовин для повноцінної життєдіяльності. Метаболізм може пришвидшуватися та уповільнюватися, це може виникати внаслідок різних захворювань, або змін способу життя. Так, заняття спортом може пришвидшити обмінні процеси в організмі, що сприятиме схудненню, і навпаки, малорухомий спосіб життя та детренованість, призводять до уповільнення метаболізму.

Вживання різноманітних консервантів, барвників та підсилювачів смаку, негативно впливає на органи травної та видільної системи, спричиняючи накопичення цих речовин в організмі, оскільки вони є чужорідними та не можуть правильно засвоюватися. Найтиповішою ознакою порушення обміну речовин є ожиріння та надлишкова вага і це виникає внаслідок надмірного споживання трансжирів, речовин які є дешевими і дуже поширеними компонентами продуктів, що пропонують заклади швидкого харчування. В результаті накопичення вище вказаних продуктів, дуже швидко виникає ожиріння, підвищення артеріального тиску крові, порушення толерантності до глюкози, а в сукупності це називають метаболічним синдромом.

Метаболізм, наш сучасний спосіб харчування та життя є дуже взаємопов’язаними.

Ми звикли снідати кавою, часто з цигарками, далі на перекус це тістечко або шоколадка і ввечері після роботи це сніданок обід і вечеря на одній тарілці, адже ми весь день нічого не їли і голод важко стримати. Якщо це стається один-два рази – це не страшно, але якщо це систематично, з часом виникають серйозні проблеми зі здоров’ям. Далі, ми часто не задумуємося що ми їмо, а даремно. Чи помічали Ви, якою значною може бути градація цін на один і той самий продукт? Так, на це часто впливає склад продукту та його якість. Звичайно, існують випадки коли співвідношення ціна-якість зовсім не співпадають, але в переважній більшості випадків, це співвідношення все ж присутнє. Дешеві не якісні продукти зроблені з неякісної сировини, яка потрапивши в організм, спричиняє пошкодження слизової оболонки шлунку, а далі всіх органів травної системи.

До прикладу, така поширена харчова добавка глютамат натрію, що міститься в приправах до їжі, у дослідженнях на щурах, показала, що через один місяць щоденного споживання виникає виразка шлунку. Тож обираючи продукти харчування, не лінуйтеся вивчити склад продукту, перевірити термін його придатності та країну походження. Часто про якість продукту може свідчити саме пакування, якщо Ви бачите, що пакування пошкоджено, термін придатності майже вийшов, не варто обирати цей продукт.

В часи, коли люди вирощували продукти самостійно та працювали на полях, такого поширення ожиріння та порушення метаболізму не було, оскільки основні провокуючі фактори було усунуто: гіподинамія, переїдання та вживання консервантів.

В наш час все з точністю та навпаки, наш раціон наповнений консервантами, і ми майже всі ведемо малорухомий спосіб життя, працюючи в офісах.

Чи є рішення?

Так, звичайно!

  1. Більше рухайтеся, займайтеся спортом, ходіть на роботу пішки за сприятливих погодних умов, або використовуйте велосипед замість автомобіля. Якщо, у Вас сидяча робота, робіть перерви, на обід виходьте з офісу на прогулянку. Їдучи на відпочинок, обирайте активні види відпочинку, походи в гори, екскурсії, плавання тощо.
  2. Стежте за своїм раціоном, намагайте споживати органічну їжу. Бажано, щоб ваше меню в основному складалося з овочів та фруктів, круп, нежирних сортів риби та м’яса. Не відвідуйте заклади швидкого харчування та обмежте солодощі, а якщо дуже закортить солодко, спробуйте зробити десерт самостійно із сухофруктів без додавання цукру.

Якщо розібратися, підтримувати свій метаболізм у нормі навіть за сучасного темпу життя є цілком реальним, треба лиш дуже захотіти та знати як цього досягти. Якщо, Ви прагнете правильно харчуватися, знизити вагу та бути здоровими, але не знаєте з чого почати, Ви завжди можете звернутися за допомогою до лікаря дієтолога, лікаря ендокринолога або лікаря гастроентеролога за порадою.