Сонячна засмага – друг чи ворог

Сонячна засмага: за і проти

Засмага виникає під впливом дії ультрафіолетового випромінювання, як наслідок, відбувається відкладання в шкірі пігменту меланіну, саме це і спричиняє зміну кольору шкіри у вигляді потемніння. З точки зору фізіології, засмага є компенсаторною реакцією організму з метою захисту шкіри від надмірного та шкідливого впливу дії ультрафіолетових променів.

Перебувати на сонці – засмагати – є корисним, але тут треба знати міру, аби мати гарний колір шкіри, а також зберегти здоров’я. Тож, як і коли засмагати, які можуть бути наслідки надмірного впливу ультрафіолетового випромінювання, пропонуємо розглянути у публікації нижче.

Яка користь від сонця для організму людини?

  • • під впливом сонячних променів у переважної більшості людей, покращується настрій, це відбувається в результаті вироблення ендорфінів (біологічно активних речовин – гормонів, які впливають на настрій, покращують його);
  • • пришвидшуються обмінні процеси, зокрема засвоєння білків, жирів, вуглеводів, вітамінів (Е, D), покращується стан кісткової тканини та зубної емалі;
  • • наслідком покращення настрою та обмінних процесів є посилення розумової та фізичної активності, підвищення працездатності та витривалості.

Негативні наслідки тривалого перебування під прямими сонячними променями?

  • • передчасне старіння шкіри або фотостаріння, що виникає в результаті пересушення шкіри, проявляється у вигляді пігментації, зморшок, поганої здатності до регенерації, мікротравми погано загоюються, виникають різноманітні висипання тощо? Пігмент, що виділяється під час перебування на сонці відкладається нерівномірно, візуально це виглядає, як неоднорідна засмага;
  • • надзвичайно поширеним захворюванням теперішнього часу є рак шкіри, а зокрема меланома. Меланома є злоякісним новоутворенням шкіри, головною причиною якого є надмірна дія ультрафіолетового випромінювання. Меланома як правило має швидкопрогресуючий перебіг, розповсюджується на прилеглі тканини у вигляді метастазів і важко піддається лікуванню. Відомим є той факт, що збільшення ризику розвитку раку шкіри є прямопропорційним кількості важких сонячних опіків;
  • • імуносупресія при надто тривалому перебуванні на сонці, що спричиняє появу опіків. Не рідко таке серйозне системне захворювання сполучної тканини, як системний червоний вовчак, виникає у людей після відпочинку на морі. Чому? Внаслідок тривалої інсоляції, перебування під прямими сонячними променями, а особливо в обідню пору, без головного убору та без застосування сонцезахисного засобу. Під впливом ультрафіолету відбувається зниження опірності організму, активізація вірусів та загострення хронічних захворювань, або таких які мають млявоперебігаючий безсимптомний перебіг і саме сонце виступає пусковим механізмом розвитку хвороби.

Як правильно засмагати?

  1. Користуйтеся сонцезахисними засобами з SPF не менше 50, а особливо якщо у Вас світла та чутлива шкіра. Якщо Ви маєте дуже світлу шкіру та велику кількість родимок, сонцезахист рекомендовано застосовувати круглий рік, наносячи на відкриті ділянки тіла (обличчя, руки).
  2. Не засмагайте в обідню пору, в період з 12.00 – 16.00. найкраще перебувати на сонці зранку до 11.00 та ввечері після 18.00 – 19.00. тоді сонячна активність є найменшою. Ще краще засмагати в тіні, таким чином Ви не лише вберігаєте себе від надмірного впливу ультрафіолету, але і отримаєте більш рівномірну засмагу, яка буде довше триматися.
  3. Додатковим захистом шкіри, окрім крему, будуть сонцезахисні окуляри та головні убори, котрі вбережуть Вас від сонячного удару.
  4. Якщо, Ви помітили незвичні зміни на шкірі чи родимках, вони деформувалися, їх стало більше тощо, слід негайно звернутися до лікаря дерматолога.
  5. Не рекомендовано застосовувати додаткові засоби для посилення засмаги, а саме солярії, спреї та креми.

У медичному центрі “Салютас” для Вас працюють лікарі дерматологи, які при потребі нададуть детальні рекомендації, щодо правильної засмаги, догляду за шкірою у літній період аби зберегти молодість шкіри, її привабливість та допоможуть вирішити проблеми пов’язані із патологією шкіри. Записуйтеся на консультацію, будемо раді Вам допомогти.