Що потрібно знати про депігментацію шкіри

Причини депігментації шкіри

Типове для європейців забарвлення шкіри є завдяки меланіну, пігменту, призначенням якого є захист шкіри від ультрафіолетового випромінювання та зниження її чутливості до сонця. Меланін відповідає за забарвлення шкіри, волосся та райдужної оболонки очей.

Депігментація виникає внаслідок зменшення/відсутність пігменту відповідно, як наслідок, шкіра набуває більш світлого відтінку або ж стає зовсім білою. Депігментація буває тимчасовою або постійною, тривалість якої протягом всього життя. Тимчасова депігментація виникає внаслідок певних захворювань шкіри, але з часом синтез меланіну відновлюється і шкіра набуває колишнього нормального відтінку. Постійна депігментація найчастіше є проявом захворювань, для яких характерним є порушення синтезу меланіну із його недостатністю або повною відсутністю.

Причини виникнення депігментації шкіри:

  1. Альбінізм – це генетичне захворювання, при якому меланін виділяється частково або його синтез не відбувається. Характерними проявами альбінізму є дуже світла, молочного кольору шкіра, яка є дуже чутливою до сонячних променів, що проявляється у вигляді опіків при дії сонця. Депігментація в даному випадку є тотальною на всіх шкірних покривах. В результаті відсутності пігменту на райдужній оболонці ока, судини просвічуються, тому очі в ділянці райдужки є червоного кольору. Часто зір у людей із проявами альбінізму є порушеним, а також вони не рідко страждають косоокістю. Це захворювання немає ефективного в повній мірі лікування, існують лише рекомендації, щодо зменшення проявів альбінізму у вигляді негативних наслідків дії ультрафіолету. До них відносять, користування сонцезахисними засобами, застосування контактних лінз із наданням забарвлення райдужній оболонці. Оскільки альбінізм часто супроводжується психологічним дискомфортом та соціальною дезадаптацією, особам з альбінізмом рекомендовано також консультацію у лікаря психіатра/психолога.
  2. Вітіліго – депігментація шкіри в певних ділянках, внаслідок автоімунних захворювань, після виражених психоемоційних перенавантажень, психологічних травм та стресів, при певній ендокринологічній патології. Переважною локалізацією вітіліго є ділянка обличчя та кистей рук, оскільки депігментація є нерівномірною, часто це надає людині не зовсім естетичного вигляду, чим спричиняє психосоціальні розлади комунікації. При лікуванні цього захворювання, найпершим є визначення причини депігментації та її ліквідація, оскільки лікування лише зовнішніх проявів є малоефективним.
  3. Гіпохромія – це захворювання для якого характерним є знижений рівень гемоглобіну, як наслідок виникає гіпохромна анемія, одним із проявів якої є дуже бліде забарвлення шкіри. Першим кроком у діагностиці цього захворювання є загальний аналіз крові із визначенням рівня гемоглобіну, еритроцитів та кольорового показника. Лікування полягає у раціоналізації харчування з збагаченням його вітамінів, мінералів та заліза, а також прийом препаратів заліза.
  4. Депігментація шкіри внаслідок прийому лікарських препаратів. Часто при застосуванні косметичних засобів, а особливо невисокої якості, завданням яких є усунення гіперпігментації, виникає навпаки нерівномірна депігментація. В даному випадку насамперед необхідно припинити застосування даного засобу.
  5. Запальні та інфекційні захворювання шкіри такі як: себорея, псоріаз, висівковий лишай, стрептодермія можуть проявлятися локалізованою депігментацією. В даному випадку перш за все необхідна консультація лікаря дерматолога.
  6. Депігментація як прояв алергічної реакції організму гострого чи хронічного характеру. Лікування полягає у застосуванні антигістамінних препаратів а також дотримання гіпоалергенної дієти. Нерідко для цього необхідним є проведення алергологічних тестів із визначенням причини алергії.

Оскільки часто депігментація важко піддається лікуванню і має стійкий характер, дуже важливим є відновлення психологічного комфорту пацієнта та його соціальна адаптація з допомогою лікарів психіатрів та психологів.

У медичному центрі “Салютас” Ви маєте можливість отримати повний медичний супровід з допомогою лікарів дерматологів, лікарів психіатрів та лікарів терапевтів. Записуйтеся на консультацію, будемо раді Вам допомогти.