Що таке ліпома

Ліпома — утворення з доброякісних клітин жирового типу. Вона має округлу форму, м’яку, еластичну консистенцію і не призводить до зміни шкіри, яка покриває її. Ліпома діагностується досить часто, проте пацієнти не поспішають звертатися до фахівців, так як новоутворення не заважає їм. Практично в 98% випадків ліпома локалізується в підшкірній жировій клітковині і лише зрідка — в серці, органах травного тракту або головному мозку.

Чому виникає

Доброякісне новоутворення може бути як самостійним процесом, так і проявом деяких захворювань неврологічного, дерматологічного характеру.

До найбільш поширених причин появи ліпоми варто віднести:

  • ● обтяжену спадковість, коли у близьких родичів діагностувалися ліпоми;
  • ● порушення розвитку тканини під час внутрішньоутробного періоду;
  • ● хвороба Деркума, Маделунга, синдром Коудена, при яких можливе формування множинних утворень в області шиї та інших частин тіла;
  • ● недостатня продукція гормонів гіпофіза;
  • ● дисфункція щитоподібноої та підшлункової залоз;
  • ● хронічне зловживання спиртними напоями, наркотичними препаратами;
  • ● рак органів дихальної системи;
  • ● хвороби репродуктивної системи у жінок.

Симптоматика

Ліпома може розвиватися в будь-якій частині тіла, крім області долонь, стоп. Вона має вигляд м’якого еластичного вузла, який легко зміщується, не проростає в навколишні тканини і не фіксується до м’язів, шкіри. Зростання новоутворення достатньо довге, при цьому шкірні покриви над ним не змінюються. Розмір ліпоми не залежить від кількості жирової тканини у людини, та при пальпації вона не викликає больових відчуттів.

Коли ліпома має невеликі розміри, вона часто діагностується у вигляді знахідці при обстеженні з приводу іншого захворювання. У разі, коли утворення досягає 10 і більше сантиметрів в діаметрі, підвищується ризик розвитку дисфункції органів, що призводить до появи характерних симптомів.

Якщо ліпома розташовується досить поверхнево, дуже рідко спостерігаються якісь ускладнення.

Ускладнена ліпома

У разі великих розмірів, новоутворення може здавлювати кровоносні судини, нервові волокна, що призводить до порушення кровообігу, іннервації у певній зоні тіла. Таким чином, збільшується ризик розвитку ішемії тканин з подальшим їх некрозом (відмиранням).

Ліпома також може бути причиною появи косметичного дефекту, якщо розташовується на відкритих зонах тіла. Локалізація жировика в головному мозку може бути причиною появи неврологічних ознак, а саме, судом, головного болю, порушення рухів, когнітивних розладів. Ліпома, яка розташована в органах серцево-судинної системи, може провокувати розвиток гіпертонічної хвороби, серцевої недостатності. Не варто забувати про ризик злоякісного переродження ліпоми, що зустрічається вкрай рідко.

Як діагностувати

Зазвичай діагностика ліпоми не викликає жодних труднощів. Дерматолог, хірург шляхом пальпації тіла може запідозрити утворення, після чого на підставі результатів ультразвукової діагностики підтвердити свої припущення. В окремих випадках потрібне призначення гістологічного аналізу або магнітно-резонансної томографії.

Лікувальна тактика

Лікування ліпоми полягає у видаленні утворення в тому випадку, якщо воно призводить до органної дисфункції або є косметичним дефектом. Крім того, існує консервативна методика, яка передбачає ін’єкційне введення препаратів в область ліпоми, що призводить до розщеплення жиру.

У медичному центрі Салютас працюють кваліфіковані лікарі, які допоможуть діагностувати ліпому і вчасно її видалити. Звертайтеся.